reklama

Już dość niepotrzebnej wrzawy – rozmowa ze starostą kutnowskim, Dorotą Dąbrowską

Opublikowano:
Autor:

Już dość niepotrzebnej wrzawy – rozmowa ze starostą kutnowskim, Dorotą Dąbrowską  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaO planach na najbliższe miesiące, trudnej współpracy z opozycją i pomysłach na uratowanie kutnowskiego szpitala rozmawiamy ze starostą powiatu Dorotą Dąbrowską.

Lech Januszczak: Rok 2007 był rokiem zmian w starostwie. Niepokój i walka o władzę trwały kilka miesięcy, co przyniesie rok 2008? Czy doczekamy się w końcu stabilnej i skutecznej władzy?
Dorota Dąbrowska: Obecnie sytuacja w samorządzie powiatowym jest stabilna. Gwarantem stabilizacji jest koalicja, która dysponuje większością głosów w radzie powiatu. Ponieważ koalicja ma się dobrze, to nie ma powodów do niepokoju. Potrafimy być skuteczni, nasze działania i decyzje doprowadziły do reaktywowania oddziału intensywnej terapii w kutnowskim szpitalu, choć przypadek wydawał się beznadziejny.

Lech Januszczak: Jak poradzi sobie Pani z opozycją, która na pewno nie będzie cicho obserwować Pani działań?
D.D: Opozycja ma prawo wyrażać swoje opinie w sprawach, oceniać decyzje i działania rządzących. Jak pokazuje życie najczęściej są to oceny krytyczne. Czy jest to krytyka konstruktywna czy krytykanctwo zależy od poziomu i wiedzy opozycji. Radni opozycyjni sami pracują na swój wizerunek i powinni przewidywać konsekwencje swoich zachowań. Ocenę wystawiają wyborcy stawiając ,,X’’ przy nazwiskach.

Lech Januszczak: Sytuacja w szpitalu poprawia się, uruchomiono OIT, jednak innych problemów tam nie brakuje. Co z nimi? Groźba likwidacji szpitala odsunęła się ale nie zniknęła. Jaki pomysł na szpital?
D.D: Szpital powinien nadal funkcjonować w formule SPZOZ. Nie stać nas na prywatyzację szpitala, a mieszkańców powiatu na płacenie za usługi medyczne. Sytuacja w obszarze ochrony zdrowia na poziomie krajowym jest dynamiczna. Nam potrzebne są jasne i klarowne rozwiązania ministerialne, które ustabilizują sytuację i wskażą kierunek wszystkim SPZOZ-om w Polsce. Same samorządy nie udźwigną finansowych problemów szpitali. Są to zaszłości wynikającymi ze złych decyzji na różnych szczeblach zarządzania ochroną zdrowia, dlatego nie można zwalić wszystko na karb samorządowców. Ze swojej strony zrobimy wszystko, aby szpital przetrwał ten trudny czas.

Lech Januszczak: Co z strajkiem pielęgniarek? Czy nie obawia się pani, że odejdą do innych placówek medycznych np. do Płocka?
D.D: Nie ma strajku. Trwają negocjacje. Dyrekcja proponuje pielęgniarkom 300 zł podwyżki do pensji zasadniczej. Czy to wystarczy, aby nie odchodziły do innych placówek medycznych? Nie wiem. To są indywidualne decyzje.

Lech Januszczak: A jaki jest Pani stosunek do prywatyzacji szpitala?
D.D: Uważam, że nie należy prywatyzować szpitala. Opieka zdrowotna i ratowanie życia nie może być uzależnione od grubości portfela pacjenta. Szpital powinien zostać publicznym zakładem opieki zdrowotnej.

Lech Januszczak: Zamieszanie wokół stanowiska starosty nadszarpnęło i tak już nie najlepsze zdanie mieszkańców na temat starostwa i rady powiatu. Czy jest jakiś pomysł na zmianę i budowanie pozytywnego wizerunku?
D.D: Zależy nam na stworzeniu takiego wizerunku powiatu, który będzie dawał poczucie bezpieczeństwa jego mieszkańcom. Wielokrotne zmiany, podżeganie, jątrzenie i kreowanie sytuacji niezrozumiałych dla przeciętnego wyborcy niczemu dobremu nie służy. Trzeba uspokoić sytuację. Już dość niepotrzebnej wrzawy.

Lech Januszczak: Starosta Kłopotowski oddał już komórkę...?
D.D: Sprawa komórki byłego starosty już jest zamknięta. Podpisaliśmy cesję.

Lech Januszczak: I na koniec w kilku zdaniach, jakie będą priorytety starosty w bieżącym roku?
D.D: Zarząd ma kilka priorytetów. Jest to funkcjonowanie szpitala w obecnej formie prawnej, płace pracowników starostwa i podległych jednostek, stan dróg, dostosowanie kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy. Lista spraw ważnych jest dłuższa, ale te wymienione są na samym jej początku. O szpitalu już mówiłam. Drugim priorytetem są gminy. Chcemy pozyskać na to środki zewnętrzne i szukać wsparcia finansowego u gmin. Ponadto rozmawiamy z gminami na temat utrzymania czystości w pasie dróg. Czyste pobocza i rowy poprawią wizerunek gmin i powiatu.Chcemy także dokonać zmian w dziedzinie oświaty. Dotyczyć one będą współpracy z lokalnymi pracodawcami w celu tworzenia szkół tzw. patronackich, a także Centrum Kształcenia Praktycznego w ramach CKU w celu przeprowadzania praktyk uczniowskich. Będziemy modernizowali istniejącą bazę oświatową między innymi poprzez termomodernizację budynków. Planujemy pozyskanie środków zewnętrznych na działalność ekologiczno-kulturalno-sportową z programów ministerialnych i europejskich.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE