Reklama

Już dziś "Tablao Flamenco"!

Opublikowano:
Autor:

Już dziś "Tablao Flamenco"! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już dziś o godzinie 19 w Centrum Teatru Muzyki i Tańca odbędzię kolejny koncert w ramach festiwalu - "Świat Muzyki - Muzyka Świata", który nosi tytuł "Tablao Flamenco". Tym razem na scenie zagoszczą Nadia Mazur, Jesùs Sallabera Molina oraz Andrzej Lewocki.Duch południa, porywające rytmy, barwne falbany sukni flamenco, tradycyjne wachlarze i chusty, kunszt stepu i gry na kastanietach, spontaniczna i autentyczna interakcja z publicznością – tyle wystarczy by odbyć fascynującą podróż do słonecznej Andaluzji.

Nadia Mazur (Warszawa-Sevilla) to tancerka i choreograf flamenco, absolwentka elitarnej szkoły flamenco Fundación Cristina Heeren w Sewilli, muzykolog. Zrealizowała szereg projektów artystycznych, m.in. występowała w spektaklu “Testament Cnotliwego Rozpustnika” (Teatr Kamienica) i opracowała choreografie flamenco do spektaklu Zorro (Teatr Komedia).

W 2012 roku zrealizowała swój pierwszy, autorski spektakl Teatru Tańca FlamencoArte pt. ”Mowa Kwiatów”, do którego zaprosiła znanych twórców i wykonawców z Hiszpanii. Jej kolejnym projektem artystycznym był spektakl “Księżycowe Gody” (2014), oparty na legendzie andaluzyjskiej o synu księżycowym, z rolą aktorską, rozbudowanym zespołem tanecznym oraz muzyką flamenco na żywo. W kwietniu 2015 roku swą premierę miało widowisko choreograficzne “Wędrówki Duende”, w którym artyści poszukują wspólnych korzeni muzyki i tańca indysjkiego oraz hiszpańskiego. Podstawę muzyczną stanowi tu twórczość Miguela Czachowskiego.

Spektakle Nadii Mazur dwukrotnie otworzyły Międzynarodowy Festiwal Flamenco Duende (VII i VIII edycję). Od 2012 roku prowadzi elitarną szkołę kultury i tańca flamenco w Warszawie, gdzie przeszczepiła wzory oraz metodę hiszpańskiej Fundación Cristina Heeren. Od jesieni 2015 będzie również prowadziła regularne kursy flamenco na wszystkich poziomach zaawansowania w Trojmieście.

Jesùs Sallabera Molina (Sevilla) - śpiewak flamenco i muzyk wszechstronny z Sevilli. Wychował się w dzielnicy Triana, w rodzinie, w której flamenco było częścią codziennego życia. Ojciec José Sallabera to tancerz, śpiewak i gitarzysta. Matka Florentina Molina Romero to słynna w Sevilli śpiewaczka flamenco znana przede wszystkim ze wspaniałych interpretacji saetas. Ciotka Maria Jesùs Molina Romero śpiewała w zespole Las Marcheneras, w którym koncertowała między innymi z Lorą Flores, z Pepe Pinto i z Juanito Valderrama.

Jesùs swoją edukację muzyczną zdobył, jak większość artystów flamenco, uczestnicząc od dziecka w rodzinnych fiestach. Potem ugruntowywał ją i rozwijał w barach i lokalach flamenco w Sevilli. Prowadzi warsztaty śpiewu flamenco, palmas i gry na cajonie dla śpiewaków, tancerzy i muzyków flamenco.

Od kilku lat współpracuje – jako nauczyciel i śpiewak z gdyńską szkołą tańca flamenco El Patio. Prowadzi również warsztaty śpiewu z tradycji andaluzyjskiej dla osób nie zajmujących się flamenco. Multiinstrumentalista, grający na instrumentach perkusyjnych, didjeridoo, harmonijce ustnej i gitarze akustycznej.

Bierze udział – jako muzyk i śpiewak – w różnych projektach związanych z muzyką etniczną, tradycyjną, jak również improwizowaną. Jest autorem własnej muzyki i tekstów, które stanowią m.in. część repertuaru grupy Bocadorada. Jest znakomitym nauczycielem, wykorzystującym w pracy zarówno wieloletnie doświadczenie, jak i intuicję muzyczną, dzięki czemu potrafi przekazać to, jak w tej muzyce wędruje energia, jak mieć nad nią kontrolę i jak sprawić, żeby to, co gramy i śpiewamy rzeczywiście było flamenco, żeby zbliżało i – żeby cieszyło!

Andrzej Lewocki (Lublin) jest jedynym polskim muzykiem, który gra na gitarze i cajonie jak rodowity Cygan z Andaluzji. Nabierał doświadczenia współpracując z większością muzyków, którzy w Polsce zajmują się flamenco. Uczył się od wielu hiszpańskich mistrzów. Ma niebywały słuch muzyczny i nietypową w Polsce muzyczną wrażliwość. Został zaproszony na festiwal gitarowy do Murcii im. Nino Ricardo, którego został laureatem zajmując II miejsce. Brał udział w licznych warsztatach flamenco w kraju i za granicą. Jest założycielem Lubelskiej Szkoły Flamenco. Współpracował z Teatrem Teańca FlamencoArte Nadii Mazur, Teatrem Tańca Nie tylko Flamenco Małgorzaty Matuszewskiej oraz z Tiento Flamenco, Noche de boleros, Studio Flamenco, Mateo El Gallito (Duende), Teatrem Kamienica, Teatrem Komedia, a także w wielu projektach artystycznych u boku Magdaleny Navarrete.Nagrywa dla radia i telewizji, zapraszany jest także, jako muzyk studyjny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE