Reklama

Reklama

Grają od ćwierć wieku, teraz marzą o wydaniu płyty. Kapela z Żychlina prosi o wsparcie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Żychlin

Grają od ćwierć wieku, teraz marzą o wydaniu płyty. Kapela z Żychlina prosi o wsparcie - Zdjęcie główne

Kapela z naszego powiatu zbiera fundusze na wydanie płyty | foto Gmina Żychlin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kapela Dobrzeliniacy z Żychlina gra nieprzerwanie od 25 lat. Tym razem zbierają fundusze na wydanie upragnionej płyty pełnej najpiękniejszych wiejskich kujonów, kujawiaków, oberków i tang!

Reklama

Liderem kapeli jest wybitny harmonista Sławomir Czekalski. Repertuar kapeli i jej styl wykonawczy kształtują wpływy trzech regionów etnograficznych: Łowickiego, Kujaw i Łęczyckiego. Przeważają w nim melodie w metrum trójdzielnym, głównie oberki, kujony i kujawiaki, w których wykonaniu obecne jest tempo rubato. Wiele z nich to melodie unikatowe i ścisłe powiązane z okolicami Żychlina. Z upodobaniem kapela wykonuje również polki, marsze i repertuar późniejszy (walce, fokstroty, tanga).

- Dzięki publikacji tradycje muzyczne pogranicza łęczycko-łowickiego, poznają szersze rzesze miłośników kultury tradycyjnej, a znajdujące się na niej nagrania staną się materiałem źródłowym dla kolejnych pokoleń zajmujących się czynnie muzyką tradycyjną – zachęcają organizatorzy zbiórki. 

Duże sukcesy żychlińskiego zespołu

Od 1996 r. aż do dziś kapela uczestniczy w festiwalach i zabawach tanecznych związanych z rozwijającym się od lat 90. ruchem ożywiania i rekonstrukcji polskiego folkloru muzycznego. Grała do tańca na warszawskim Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (2010-2021), gdyńskim festiwalu Dźwięki Północy (2016), Łodzi i Poznaniu. W 2016 roku członkowie kapeli wystąpili wraz z Czesławem Mozilem na koncercie "Re:tradycja" podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie. W 2005 roku harmonista kapeli, Sławomir Czekalski został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej.

- Na płycie pojawią się nagrania zrealizowane podczas zabaw tanecznych w latach 2019-2021. Dołączymy do niej obszerną (32 strony!) książeczkę wypełnioną wyjątkowymi zdjęciami autorstwa Piotra Baczewskiego (fotografa i dokumentalisty wiejskich tradycji muzycznych) oraz reportażem o historii kapeli napisanym przez Moniki Gigier (etnografki i redaktorki Polskiego Radia) - informują organizatorzy. 

Na płycie usłyszymy kapelę w składzie:

Sławomir Czekalski - harmonia trzyrzędowa

Maria Stępień - skrzypce

Mieczysław Stańczyk - baraban

oraz goście z daleka i bliska!

Do zbiórki przyłączyła się już Gmina Żychlin, która udostępniła link do zrzutki na Facebooku. Muzykom do tej pory udało się zebrać ok. 1 150 zł, potrzebne jest natomiast 10 tys. Osoby chętne mogą dorzucić się do zbiórki W TYM MIEJSCU.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy