Co roku na rzecz tych kotów przekazywane są kilogramy suchej karmy. Miasto pomaga również w opiece weterynaryjnej wolno żyjących zwierzaków. W tym roku miasto zwiększyło kwotę przeznaczoną w budżecie na rzecz zwierząt bez właścicieli z 10 do 25 tysięcy złotych, dzięki czemu więcej wolno żyjących kotów będzie wysterylizowanych i wykastrowanych.
- Warto dodać, że na terenie miasta są trzy tak zwane domki dla kotów, w których zwierzęta mogą znaleźć schronienie. Takie domki znajdują się w Parku Traugutta, Parku Nad Ochnią oraz na osiedlu Łąkoszyn – informuje Kamil Klimaszewski z Biura Prasowego Urzędu Miasta.
W Światowy Dzień Kota, warto przypomnieć status kota wolno żyjącego.
Zgodnie z definicją „zwierząt wolno żyjących", obowiązującą zgodnie z art.4 ust. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.), koty przebywające w ekosystemie miejskim, przystosowane lub urodzone w warunkach niezależnych od człowieka pozostają zwierzętami dzikimi, które w myśl art. 21 w/w ustawy stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.
Koty wolno żyjące stanowią stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność na terenach miejskich w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które są potencjalnym źródłem niebezpiecznych chorób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.