Reklama

Reklama

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister: Kluczem masowe testy i szczepienia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister: Kluczem masowe testy i szczepienia - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wciąż pod znakiem zapytania stoi powrót uczniów do szkół oraz plan edukacji po 18 stycznia. Podczas piątkowego posiedzenia Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży padło wiele pytań, na razie brak jednak konkretnych rozwiązań. Jedno jest pewne - rząd chce postawić na masowe testy przesiewowe dla nauczycieli oraz szczepienia, gdy tylko szczepionka wejdzie na polski rynek.

Reklama

W trakcie piątkowego posiedzenia minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek miał przedstawić informację na temat „przygotowania szkół do długoterminowego prowadzenia nauki w trybie zdalnym w czasie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby COVID-19, nowej podstawy programowej nauczania dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, a także nowych zasad rekrutacji na studia wyższe organizowane w ramach uczelni publicznych”.

Konkretów padło jednak niewiele. Piętrzyły się za to kwestie problemów, które w dobie nauczania zdalnego dotykają zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Nasilają się m.in problemy psychiczne dzieci i młodzieży, które utraciły wsparcie poradni psychologiczno-pedagogicznych, a nauczyciele często nie radzą sobie ze stresem wywołanym nową formą nauczania. Ponadto pogłębiły się nierówności w dostępie uczniów do edukacji, wynikające z nierówności w dostępie do sprzętu, czy zakresie umiejętności cyfrowych.

Szef MEiN zapewniał, że rząd pracuje nad tym - czemu służyć mają ferie skumulowane w jednym terminie - żeby zaraz po okresie świąteczno-feryjnym przynajmniej stopniowo uczniowie wracali do szkół. Na pytanie o to, jak ma być zorganizowana edukacja po 18 stycznia, Przemysław Czarnek nie potrafił jednak odpowiedzieć. Minister podkreślał natomiast, że w kwestii przygotowania  harmonogramu powrotu dzieci i młodzieży do szkół, nie traci optymizmu. Są jednak pewne warunki. 

- Jest wola ze strony Rady Medycznej ds. COVID-19 i Ministerstwa Zdrowia, żeby ten powrót był jak najszerszy, przy czym – powtarzam – zrobimy to wyłącznie w warunkach największego bezpieczeństwa. W tym celu jest przygotowany program badania nauczycieli, którzy będą wracać do szkół, w kontakcie ze środowiskiem szkolnym, jak i program szczepień, który przede wszystkim będzie uzależniony od tego, kiedy ta szczepionka będzie. Ale na pewno nauczyciele będą w pierwszej turze osób, które będą mieli dostęp do tych szczepień, bo zależy nam na tym, żeby to bezpieczeństwo pracy nauczycieli było na jak najwyższym poziomie - przekonywał Czarnek. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy