Gmina podpisała umowę z parafią. Będzie remont kościoła
W miniony wtorek (17 września) została podpisana umowa pomiędzy Gminą Kutno a Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Głogowcu. Sygnatariuszami byli wójt Michał Łuczak i ks. Piotr Kalisiak, proboszcz parafii. Przedmiotem umowy jest udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Kutno na realizację remont elewacji zabytku.
- W szczególności prace będą obejmować konserwację fragmentów elewacji wieży oraz nawy, przy których nie zostały przeprowadzone w ostatnich latach działania konserwatorskie - informuje urząd.
Planowana renowacja będzie więc kontynuacją prac podjętych w latach 2019 - 2022, podczas których zadbano już o części elewacji zakrystii, nawy oraz wieży.
- Dopełnienie kolejnych etapów poskutkuje spójnym efektem estetycznym, dzięki czemu zabytek stanie się bardziej atrakcyjny dla parafian i zwiedzających. Przede wszystkim jednak polepszy to stan techniczny kościoła - zabezpieczy substancję budynku i zapobiegnie dalszemu jej niszczeniu - wyjaśnia Gmina Kutno.
Dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków- Polski Ład wynosi 788.000,00 zł. Dotacja celowa z budżetu Gminy Kutno wynosi 16.787,01 zł.
Był znany w całej Polsce. Historia kościoła w Głogowcu
Jak możemy dowiedzieć się z rysu historycznego opracowanego przez ks. kan. dr Paweł Staniszewski, pierwszy drewniany kościół w Głogowcuwzniósł w latach 1400-1433 miejscowy dziedzic Jan Głogowski. W roku 1433 arcybiskup metropolita gnieźnieński Wojciech Jastrzębiec, prymas Polski, erygował przy nim parafię. Kościół nie zachował się on do naszych czasów, upadł ze starości. W jego miejsce potomek fundatora, ks. prał. Paweł Głogowski, dziekan płocki, ok. 1560 r. zbudował obecny kościół murowany z trzema ołtarzami. Pierwotnie gotycką świątynię rozbudowano w stylu renesansowym w latach 1560-1573.
Barokowe wnętrze kościoła kryje jeden z najcenniejszych zabytków Ziemi Kutnowskiej: renesansowy nagrobek Jana Głogowskiego z 1565 r., chorążego i sędziego Ziemi Gostynińskiej, przypisywany sławnemu rzeźbiarzowi Janowi z Pizy, oraz cenny obraz Matki Boskiej Głogowieckiej, a także ołtarze z XVII-XVIII stulecia, drewniany chór i organy z 1829 r.
W ołtarzu głównym kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej. To jedna z trzech kopii Czarnej Madonny, jaką według tradycji polecił wykonać Władysław Jagiełło. Przed Panią Głogowiecką klęczał w 1926 r. prezydent Ignacy Mościcki. W 1939 r. na plebanii i w pałacu dworskim przebywał gen. Kutrzeba, dowodząc stąd bitwą na Bzurą. Niemcy, po wygraniu kampanii wrześniowej, zamknęli kościół i przeznaczyli go na magazyn. Proboszcza wywieźli do obozu koncentracyjnego i tam zamordowali. Cenne wota i historyczne dokumenty splądrowali. Cudowny obraz ocalał, dlatego zrozpaczeni, udręczeni ludzie podchodzili z narażeniem życia pod mury zamkniętego kościoła i tam szukali nadziei u Pani Głogowieckiej.
Po wojnie żywy kult, jaki od początku odbierała Maryja w Głogowcu, doprowadził do uroczystości koronacji, która odbyła się 14 IX 1975 r. Korony, dar papieża Pawła VI, nałożył wówczas na skronie Madonny i Dzieciątka Sługa Boży Stefan kard. Wyszyński.
W 2010 r. świątynia została włączona do rodziny świątyń związanych „szczególną więzią duchową” z Papieską Bazyliką Matki Bożej Większej w Rzymie. Z tego tytułu w określone dni można tu uzyskać odpust zupełny, nadany na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 8 VII 2009 r.
Obok kościoła znajduje się mogiła powstańców z 1863 r. oraz budynek plebanii z przełomu XVIII i XIX w., dalej Droga Krzyżowa składająca się z szeregu rzeźb autorstwa najwybitniejszych kutnowskich rzeźbiarzy: Tadeusza Kacalaka, Antoniego Kamińskiego i Andrzeja Wojtczaka.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.