Reklama

Reklama

Kilkadziesiąt punktów dystrybucji jodku potasu w Kutnie. Miasto gotowe na ewentualne zagrożenie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI/Pixabay

Kilkadziesiąt punktów dystrybucji jodku potasu w Kutnie. Miasto gotowe na ewentualne zagrożenie - Zdjęcie główne

Kilkadziesiąt punktów dystrybucji jodku potasu w Kutnie. Miasto gotowe na ewentualne zagrożenie | foto archiwum KCI/Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Tabletki z jodkiem potasu trafiają już do miast i gmin. Te z kolei przekażą je do punktów dystrybucji. Kutno również uczestniczy w przygotowaniach i informuje, że w sytuacji ewentualnego zagrożenia preparat będzie dostępny w kilkudziesięciu miejscach w całym mieście.

Reklama

- W związku z dalej trwającym konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, Polska musi być gotowa na szybką reakcję w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Walki trwające w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu, to możliwe zagrożenie skażeniem radioaktywnym mogącym wystąpić również na terytorium Polski - informuje Urząd Miasta w Kutnie.

Według informacji Państwowej Agencji Atomistyki w tej chwili nie ma żadnego bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Samorządy na polecenie władz rządowych przygotowują się jednak do ewentualnej dystrybucji tabletek jodku potasu w momencie, gdy takie zagrożenie mogłoby wystąpić. 

- W Kutnie przygotowano kilkadziesiąt punktów, w których wspomniany preparat będzie wydawany dla wszystkich mieszkańców miasta z ograniczeniem osób do 60 roku życia - podkreśla Urząd Miasta.

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia za optymalny okres podawania tabletek jodku potasu należy uznać czas krótszy niż 24 godziny przed przewidywanym początkiem ekspozycji na napromienienie oraz do 2 godzin po jej rozpoczęciu, jednakże podanie tabletek do 8 godzin od początku ekspozycji także przynosi korzystne efekty.

- Dystrybucja preparatu jodku potasu rozpocznie się w momencie ogłoszenia decyzji na szczeblu rządowym. Do publicznej wiadomości zostanie podany również wykaz punktów dystrybucji jodku na terenie miasta Kutna, niezwłocznie po tym, jak zostanie zaakceptowany przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi - dodają przedstawiciele Urzędu Miasta. 

Jodek potasu chroni tarczycę przed wyłapywaniem radioaktywnego jodu, który może pojawić się w wyniku zdarzenia nuklearnego. Lekarze jednak przestrzegają, aby nie zażywać tabletek profilaktycznie, gdyż może to zagrażać zdrowiu.

Dawkowanie tabletek jest zależne od wieku:

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).
 

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki.

Info: UM Kutno/własne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy