- W związku z dalej trwającym konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, Polska musi być gotowa na szybką reakcję w razie jakiegokolwiek zagrożenia. Walki trwające w pobliżu elektrowni atomowej w Zaporożu, to możliwe zagrożenie skażeniem radioaktywnym mogącym wystąpić również na terytorium Polski - informuje Urząd Miasta w Kutnie.
Według informacji Państwowej Agencji Atomistyki w tej chwili nie ma żadnego bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. Samorządy na polecenie władz rządowych przygotowują się jednak do ewentualnej dystrybucji tabletek jodku potasu w momencie, gdy takie zagrożenie mogłoby wystąpić.
- W Kutnie przygotowano kilkadziesiąt punktów, w których wspomniany preparat będzie wydawany dla wszystkich mieszkańców miasta z ograniczeniem osób do 60 roku życia - podkreśla Urząd Miasta.
Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia za optymalny okres podawania tabletek jodku potasu należy uznać czas krótszy niż 24 godziny przed przewidywanym początkiem ekspozycji na napromienienie oraz do 2 godzin po jej rozpoczęciu, jednakże podanie tabletek do 8 godzin od początku ekspozycji także przynosi korzystne efekty.
- Dystrybucja preparatu jodku potasu rozpocznie się w momencie ogłoszenia decyzji na szczeblu rządowym. Do publicznej wiadomości zostanie podany również wykaz punktów dystrybucji jodku na terenie miasta Kutna, niezwłocznie po tym, jak zostanie zaakceptowany przez Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi - dodają przedstawiciele Urzędu Miasta.
Jodek potasu chroni tarczycę przed wyłapywaniem radioaktywnego jodu, który może pojawić się w wyniku zdarzenia nuklearnego. Lekarze jednak przestrzegają, aby nie zażywać tabletek profilaktycznie, gdyż może to zagrażać zdrowiu.
Dawkowanie tabletek jest zależne od wieku:
- dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
- dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
- dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
- noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
- kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).
Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki.
Info: UM Kutno/własne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.