Mieszkańcy stolicy nadali mu tytuł „Magiczne miejsce Warszawy”. Ogród ten wśród licznych kolekcji roślin posiada narodową kolekcję odmian uprawnych róż położoną na powierzchni około 0,4 ha. Kolekcja Róż powstała w roku 1998, a w 2008 uzyskała status kolekcji narodowej przyjmując nazwę Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż. To największa kolekcja róż w kraju, i licząca się na świecie, pod względem różnorodności odmian i gatunków.
Po Narodowej Kolekcji Róż oprowadzała kutnian dr inż. Marta Monder - kurator i założyciel Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż pokazując poszczególne odmiany i opowiadając o różach i ich pielęgnacji. Wśród wielu róż zobaczyliśmy róże „Kutno” i „Mikołaj Kopernik”.
Gdy już obejrzeli róże, przewodnicy oprowadzili po pozostałej części ogrodu botanicznego, a później każdy z odwiedzających mógł podziwiać wybrane kolekcje roślin drzewiastych, flory Polski, bylin, roślin cebulowych i kłączowych, roślin warzywnych, roślin sadowniczych, roślin leczniczych, chwastów roślin uprawnych oraz roślin tropikalnych i subtropikalnych. Mieli także możliwość obejrzeć wystawy malarstwa i fotografii w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej, Galerii „Fangorówka”.
Podróż autobusem urozmaicały informacje o tradycji różanej w Kutnie, o strategii marki „Kutno miasto róż” oraz konkurs wiedzy o tradycji różanej, w którym każdy z podróżujących mógł sprawdzić swoją wiedzę.
Uczestnicy wyprawy mieli też okazję usłyszeć o konferencji różanej, jak będzie miała miejsce w Kutnowskim Domu Kultury podczas Święta Róży i zostali zaproszeni do uczestnictwa w niej. Jednym z wykładowców na tej konferencji będzie dr inż. Marta Monder.
Dr inż. Marta Monder przed dziesięciu laty napisała książkę zatytułowaną „Róże”. Publikację tę ma TPZK wśród swoich zbiorów w ramach „Biblioteczki różanej” zakupionych ze środków FIO. I właśnie dwa egzemplarze tej książki wzięli ze sobą, by uzyskać podpis autorki, co się udało.
W wyprawie brała udział młodzież ucząca się w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie, która chciała spędzić jeden z wakacyjnych dni wśród róż, pogłębiając swoją wiedzę w tym temacie. Towarzyszyła nam także Telewizja Kutno, która nagrywała relację z wyprawy.
Projekt dofinansowano w ramach Kutnowskiego konkursu na mikrodotacje ze środków „Grant na lepszy start” z programu FIO MRPIPS, środków samorządu województwa łódzkiego i środków Miasta Kutno, dzięki wsparciu finansowemu prezydenta Miasta Kutno.