reklama

„Kochasz róże…, kochaj Kutno!”

Opublikowano:
Autor:

„Kochasz róże…, kochaj Kutno!” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaTPZK zaprasza mieszkańców do wspólnego zwiedzania Narodowej Kolekcji Róż w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Po kolekcji oprowadzać będzie dr inż. Marta Monder - Kurator i założyciel Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż. Zapisy w sekretariacie TPZK przy ul. Narutowicza 20 tel. 24 252 72 72 we wtorki w godz. 16 -20 i piątek w godz. 8 -12.Wyjazd w dniu 29 lipca (piątek) o godz. 7.30. Zbiórka przy ul. Kościuszki (przystanek MZK naprzeciw stadionu). Powrót około godz. 18.Wyjazd jest bezpłatny - sfinansowany w ramach „Kutnowskiego konkursu na mikrodotacje”. Zwiedzanie Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie odbywa się w ramach projektu „Kochasz róże…, kochaj Kutno!”.

Kolekcja Ogrodu Botanicznego powstała w roku 1998, a w 2008 uzyskała status kolekcji narodowej przyjmując nazwę Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż. To największa kolekcja róż w kraju, i licząca się na świecie, pod względem różnorodności odmian i gatunków.

Kolekcja obejmuje kilka części położonych w różnych miejscach Ogrodu Botanicznego. Zaprezentowane gatunki i odmiany ukazują różnorodność uprawianych róż, od tych znanych przed tysiącami lat do ostatnich nowości hodowców z całego świata.

Prezentowane róże są przedstawicielami wszystkich wyróżnianych grup pod względem uprawy (parkowych, pnących, wielkokwiatowych, rabatowych, okrywowych, miniaturowych) oraz prawie wszystkich grup pod względem pochodzenia (burbońskie, remontanty, Noisetta, mieszańce herbatnie itd.). Gromadzone są również te, które miały znaczenie w historii hodowli róż oraz hodowli polskiej. Postęp hodowli sprawia, że corocznie wprowadza się co najmniej kilkadziesiąt nowych odmian na rynek. Krzewy, ze względu na ogromną różnorodność tego rodzaju, posadzono w niejednolitych zestawieniach uwzględniających nie tylko ich pochodzenie i przynależność do poszczególnych grup, ale także barwę, kształt kwiatu, hodowcę, charakter wzrostu oraz inne cechy mające znaczenie głównie dla późniejszego zastosowania w praktyce. Kolekcja jest atrakcyjna od wiosny (pędy, kolce, pierwsze kwiaty od początku maja) do późnej jesieni i wczesnej zimy (owoce, pędy, kolce, przebarwiające się liście, ostatnie kwiaty i pąki).
Dr inż. Marta Monder mówi o swojej pracy: mój zakres zainteresowań związany jest przede wszystkim z ogrodnictwem i rodzajem Rosa. W Ogrodzie Botanicznym pracuję od 1998 roku, skupiając się na tworzeniu, utrzymaniu i rozwoju kolekcji róż służącej nie tylko gromadzeniu i zachowaniu ogromnej różnorodności tego rodzaju, ale także badaniom i obserwacjom botanicznym, ogrodniczym, agrotechnicznym. Praca ta wymaga ustawicznego i intensywnego zgłębiania wiedzy oraz pracy twórczej. Współpracujemy z ogrodami botanicznymi, rozariami, hodowcami, szkółkarzami w kraju i za granicą. Od początku powstania kolekcji propagujemy wznowienie produkcji w szkółkach krzewów róż historycznych, przywrócenie do uprawy najcenniejszych odmian, zarówno w ogrodach i miejscach o charakterze zabytkowym, jak i amatorsko. Badamy także możliwości zastosowania odmian róż z różnych grup, zwłaszcza okrywowych. Swoje doświadczenie zawodowe staram się pogłębiać w pracy naukowej oraz upowszechniać wśród specjalistów i miłośników roślin. Ponadto w działalności popularyzatorskiej i edukacyjnej przekazuję wiedzę nie tylko dotyczącą róż, ale i całego świata roślin.
Celem naszego projektu jest wzrost liczby mieszańców Kutna i regionu kutnowskiego w różnym przedziale wiekowym angażujących się w działania organizacji i inicjatywy lokalne. Kutno od kilku lat promuje strategię marki „Kutno miasto róż”. Projekt ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o tradycji różanej w Kutnie i kształtowanie postaw prospołecznych wśród mieszkańców naszego miasta Kutna. Identyfikacja z małą ojczyzną może stać się podstawą budowania postaw społecznych wśród młodzieży, zachęcenie do aktywnego wypoczynku oraz dokładniejszego zainteresowania się własnym miastem i regionem. Zachęcamy mieszkańców do wspólnego działania i uczestniczenia w różnych formach pielęgnacji i rozwijania tradycji Kutna. Popatrzmy na piękną i interesującą kolekcję. Poprzez doświadczenia z innych miast włączmy się w poprawę estetyki naszego miasta.

W naszych działaniach odwołujemy się do misji Kutna, którą jest stwarzanie warunków do trwałego wszechstronnego rozwoju w poszanowaniu tradycji, przy wykorzystaniu centralnego położenia miasta. Miasto Kutno pragnie wykorzystać swój historyczny „kapitał róży" po to, aby tworzyć warunki sprzyjające dodatnim, trwałym i istotnym zmianom w życiu mieszkańców oraz budować markę miasta, która potrafi przyciągać, rozwijać, stymulować i zatrzymywać ludzi aktywnie współtworzących miasto. W związku z wprowadzaniem w życie strategii marki miasta Kutno – „Kutno miasto róż”

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo