Reklama

Koniec batalii o śmieci, gmina się poddała. Zapłacą nawet najbiedniejsi

Opublikowano:
Autor:

Koniec batalii o śmieci, gmina się poddała. Zapłacą nawet najbiedniejsi  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niewiele udało się ugrać gminie Kutno na ponownym przetargu na odbiór i transport odpadów komunalnych. Znów zgłosił się do niego tylko jeden wykonawca i nie kwapił się, by obniżyć zaproponowane wcześniej stawki. Gmina musiała więc szukać innych rozwiązań, a i to pozwoliło jedynie na nieznaczną obniżkę cen.

Przypomnijmy, że w listopadzie rada gminy Kutno jednogłośnie odrzuciła uchwałę w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty dla nieruchomości i sposobu odbioru śmieci. Stawka zaproponowana przez firmę PreZero wyniosła 33,48 zł za odbiór śmieci w sposób selektywny na mieszkańca oraz 66,96 zł na osobę zamieszkującą nieruchomość, jeśli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Gmina ogłosiła więc kolejny przetarg. Ponownie zgłosiła się do niego tylko jedna - ta sama - firma. Pomimo zmniejszenia częstotliwości wywozu śmieci, PreZero nie zgodziło się o obniżenie stawki. Wójt Justyna Jasińka oraz radni szukali więc innych sposobów na redukcję wysokości opłat.

Jedną z nich jest rezygnacja z ulg dla najbiedniejszych mieszkańców - według wcześniejszych założęń mogli oni ubiegać się o całkowite zwolnienie z opłat. Ostatecznie nastąpiła zmiana wysokości stawki na 28 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

- Sposób rozliczania nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy pozostaje bez zmian. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty, która po zmianie wynosi 28 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, począwszy od miesiąca stycznia 2020 roku - informuje gmina.

Wszyscy właściciele nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Kutno zobowiązani są do złożenia nowej deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie do 10 lutego. Natomiast właściciele nieruchomości nowo zamieszkałych zobowiązani są do złożenia pierwszej deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca.

Jednocześnie Urząd Gminy Kutno informuje, że deklaracja przyjęta przez radę gminy Kutno uwzględnia zwolnienie w części stanowiącej 8 % z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.

Deklaracje należy składać w formie papierowej osobiście lub listownie do Urzędu Gminy w Kutnie, ul. Wincentego Witosa 1, 99-300 Kutno lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Wzór deklaracji zamieszczony jest na stronie internetowej www.gminakutno.pl oraz na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Kutno ww.bip.gminakutno.pl jak również w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Gminy Kutno, pokój nr 33.

Właściciele nieruchomości obowiązani są uiszczać opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi miesięcznie, bez wezwania, do 15 – go dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który powstał obowiązek poniesienia opłaty. Wpłaty należy dokonywać na indywidualny rachunek bankowy ustalony w zawiadomieniu o opłacie z Urzędu Gminy Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE