Reklama

Koniec ze ''staruszkami'' w OSP. Nowe przepisy weszły w życie

Opublikowano:
Autor:

Koniec ze ''staruszkami'' w OSP. Nowe przepisy weszły w życie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wozy strażackie pamiętające zamierzchłe czasy PRL-u w służbie Ochotniczej Straży Pożarnej przejdą do historii. Z dniem 1 października weszły bowiem w życie ustawowe zmiany w dopuszczeniu do użytkowania w jednostkach straży pożarnych używanych samochodów ratowniczo – gaśniczych. Co to oznacza w praktyce?

Pod koniec września Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący wprowadzenia do użytkowania w jednostkach straży pożarnych używanych wozów strażackich. Projekt otrzymał zielone światło, a nowe przepisy rozpoczęły swój bieg z dniem 1 października.

Od teraz samochody ratowniczo – gaśnicze sprowadzane z zagranicy na potrzeby jednostek straży pożarnej będą mogły być nie starsze niż 30 lat i używane przez co najmniej pięć lat w krajach Unii Europejskiej, Turcji i państwach Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu, licząc od daty pierwsze rejestracji poza granicami Polski. Ponadto, zamiast świadectwa dopuszczenia wydawanego przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej, wymagana będzie opinia techniczna wydana również przez Centrum.

Opinia techniczna wydawana będzie na wniosek nabywcy, właściciela lub użytkownika pojazdu, który musi zawierać producenta pojazdu, datę produkcji, państwo pochodzenia, czas użytkowania i datę sprowadzenia do Polski. A na tym nie koniec.

Do wniosku należy dołączyć także dokumentację potwierdzającą rejestrację pojazdu za granicą, datę pierwszej rejestracji poza granicami, rejestrację poza granicami jako pojazdu pożarniczego i użytkowanie pojazdu poza granicami przez minimum 5 lat. Konieczne jest również potwierdzenie pierwszego przeglądu w Polsce, instrukcja obsługi w języku polskim w zakresie pełnionej przez pojazd funkcji specjalistycznej oraz wykaz sprzętu i wyposażenia przewożonego wraz z jego rozmieszczeniem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE