reklama

Konkurs dla lokalnych przedsiębiorców

Opublikowano:
Autor:

Konkurs dla lokalnych przedsiębiorców - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOstatnia szansa na nadsyłanie projektów do konkursu „Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości”, organizowanego przez Dyrekcję Generalną ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Komisji Europejskiej oraz Ministerstwo Gospodarki.

Konkurs "Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości" organizowany jest już po raz czwarty. Jury wybiera najciekawsze projekty promujące i wspierające przedsiębiorczość. W konkursie mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego, regionalne i lokalne organizacje przedsiębiorców oraz podmioty, które w ostatnich dwóch latach zrealizowały z powodzeniem projekt promocji przedsiębiorczości w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Prace można zgłaszać w pięciu kategoriach: promowanie ducha przedsiębiorczości, rozwój umiejętności, rozwój środowiska biznesowego, wspieranie internacjonalizacji biznesu, przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne.

Konkurs przebiega w 3 etapach:

I etap – regionalny jest organizowany przez urzędy marszałkowskie. Lokalne jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty realizujące projekty w partnerstwie z nimi, lub programy edukacyjne, mogą zgłaszać swój udział w konkursie składając opis projektu wraz ze zgłoszeniem. W województwie łódzkim, termin składania zgłoszeń upływa z końcem października 2009.

II etap – krajowy. Projekty rekomendowane przez urzędy marszałkowskie zostają przesłane do Ministerstwa Gospodarki i są oceniane przez Zespół Kwalifikacyjny. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele organizacji samorządu terytorialnego, organizacji przedsiębiorców, uczelni wyższych, PARP oraz Ministerstwa Gospodarki. Urzędy marszałkowskie mogą zgłaszać wybrane projekty do 6 listopada br.

III etap – europejski, gdzie najlepsze projekty krajowe zostają poddane ocenie europejskiego jury. W jego pracach będą uczestniczyć przedstawiciele środowisk akademickich i organizacji biznesowych, przedsiębiorca z kraju sprawującego Prezydencję Rady Unii Europejskiej oraz przedstawiciel wysokiego szczebla rządu Prezydencji w 2010 r. Członkami jury będą także przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Komisji Europejskiej oraz Komitetu Regionów.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w Hiszpanii w maju 2010 r. w ramach finału Europejskiego Tygodnia Przedsiębiorczości.

– Konkurs „Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości” jest formą uznania dla organizacji i instytucji, które wspierają przedsiębiorczość. To inicjatywa, która powinna uświadomić społeczeństwu znaczenie partnerskich przedsięwzięć nakierowanych na rozwój lokalny, a jednocześnie doskonała okazja do prezentacji nowatorskich inicjatyw i projektów, które mogą być naśladowane w całej Europie - mówi Tomasz Gorzeński z Krajowego Punktu Kontaktowego Konkursu ENP w Ministerstwie Gospodarki.

W zeszłorocznej edycji Konkursu zgłoszono 350 wniosków w 30 krajach. Dwie nominacje spośród 47 finałowych projektów pochodziły z Polski. Projekt „Garncarska wioska” zgłoszony przez Nidzicką Fundację Rozwoju zdobył drugie miejsce w kategorii „Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca wyłączenie społeczne”.

– Nagroda w konkursie wyzwoliła nowe pomysły i potrzebę rozwijania projektu. Ta nagroda, to wielka promocja dla Ziemi Nidzickiej i dla aktywności jej mieszkańców. To pokazanie innym, że nawet w małej wiosce można zorganizować pracę, która wyzwala energię i nowe pomysły. Dzięki konkursowi dowiedziało się o nas wiele osób z zagranicy, którzy przyjeżdżają teraz do nas by skorzystać z naszych doświadczeń i wykorzystać je w swoim kraju – dodaje Krzysztof Margol, Prezes Zarządu Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA.

Drugim wnioskiem, nagrodzonym podczas finału był zgłoszony przez Gminę Bieliny projekt o nazwie „Gmina Bieliny – nasze miejsce mocy”. Uczestnicząc w ścisłym finale. Otrzymał Wyróżnienie Specjalne europejskiego jury w kategorii „Inwestycje w kompetencje”.

– Unikatowość bielińskich rozwiązań polega na wykorzystaniu bogatego dziedzictwa kulturowego w tworzeniu nowoczesnej oferty turystycznej (gry terenowe „Kraina Legend Świętokrzyskich” i Osada Średniowieczna pod Świętym Krzyżem). Naszym zdaniem istotne w Konkursie jest to, że oceniane są działania po zakończeniu realizacji projektu. Można się przekonać jak efekty projektu są konsekwentnie pomnażane – twierdzi Dariusz Dąbek, Kierownik Referatu Rozwoju Zasobów Ludzkich i Turystyki Urzędu Gminy Bieliny.

Dodatkowo w krajowym finale Konkursu Zespół Kwalifikacyjny wyróżnił cztery projekty: „Małopolskie Centrum Eksportu” Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego; „Fundusz Grantowy dla Ostrowa Wielkopolskiego” Gminy Miasta Ostrów Wielkopolski; „Kompleksowe Wsparcie Przedsiębiorstw przez Górnośląską Agencję Przekształceń Przedsiębiorstw S.A.”; Górnośląskiej APP.S.A. oraz projekt „Utworzenie Niskobudżetowej Strefy Przemysłowej” Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.

Więcej informacji i formularze zgłoszeniowe na http://www.mg.gov.pl/Przedsiebiorcy/enp/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE