Niezwykłe zjawisko na niebie
W nadchodzący weekend (piątek, sobota, niedziela) polscy miłośnicy astronomii i zjawisk naturalnych mają powody do ekscytacji, bowiem prognozy wskazują na wyjątkowo dobre warunki do wystąpienia zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych, w tym w Polsce.
- Źródłem całego zamieszania jest niezwykle aktywny obszar o numerze AR3842 i jego bliska okolica. W ostatnich kilkudziesięciu godzinach wygenerował on dwa rozbłyski klasy X (X7.1 i X9.1), a także wiele rozbłysków klasy M. Te rozbłyski były źródłem koronalnych wyrzutów masy wyrzuconych w kierunku zbliżonym do Ziemi. - możemy przeczytać na facebookowiej strony Z głową w gwiazadch.
To wydarzenie przypomina sytuację, która miała miejsce w maju przed Wielką Zorzą 2024, chociaż tym razem liczba CME jest nieco mniejsza. Potencjał do obserwacji zorzy pozostaje jednak wysoki i niezaprzeczalny.
Słońce wykazuje przez ostatnie godziny stałą i ukierunkowaną aktywność, co z pewnością wpłynie na naszą planetę. Już dzisiaj w ciągu dnia oczekiwane jest uderzenie pierwszego CME, które może vywołać burzę magnetyczną klasy G1-G3, a więc i tej nocy możemy spodziwać się zorzy. Należy jednak pamiętać, że prognozy te obarczone są pewnym stopniem niepewności.
W ciągu następnych godzin spodziewamy się przybycia wiatru słonecznego z pozostałych, słabszych rozbłysków klasy M, który powinien utrzymać aktywność zorzy na przyzwoitym poziomie.
Jak informuje strona „Z głową w gwiazach”, w późne sobotnie popołudnie lub w nocy z soboty na niedzielę do Ziemi dotrze koronny wyrzut masy z najbardziej potężnego rozbłysku obecnego cyklu - X9.1.
Być może jego przybycie podkręci warunki do obserwacji zorzy do bardzo wysokiego poziomu, co stanowiłoby wymarzony finał tego weekendu. Oczekiwana burza magnetyczna klasy G3 może bowiem przerodzić się w jeszcze silniejsze zjawisko.
Podsumowując: nadchodzący weekend zapowiada się jako czas wzmożonej aktywności zorzowej na umiarkowanych szerokościach geograficznych, a więc także w Polsce. Warto podjąć kroki, by być gotowym na te niesamowite widoki. Można liczyć, że zjawisko będzie lepsze od obserwacji podczas Perseidów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.