Historia zabytku w centrum miasta
- Klasycystyczny Hotel Polski w Kutnie (tzw. "Nowa Oberża") to jedna z bardziej okazałych form architektonicznych w krajobrazie współczesnego miasta. Wzniesiony na zlecenie ostatniego właściciela Kutna, Feliksa Mniewskiego w 1843 roku dwuskrzydłowy budynek piętrowy oparto na założeniach pałacowych – przypomina Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi we wpisie, który został opublikowany w tym tygodniu.
Jak dodaje urząd, elewację ozdobiono boniowaniem i dekoracją rzeźbiarską z motywem kariatyd w oknach frontowych. W dwudziestoleciu międzywojennym w budynku mieściło się słynne kutnowskie kino „Polonia”.
- Na piętrze przetrwał w części klasycystyczny wystrój sali balowej, obecnie przebudowanej. W tylnej części budynku głównego, w skrzydle bocznym, znajdowały się pokoje hotelowe, a obok niego zaplecze gospodarcze ze stajnią i wozownią. W budynku funkcjonowała także restauracja, kasyno oraz sala redutowa (teatralna) – dodają pracownicy Urzędu Miasta w Kutnie powołując się na opracowanie historyka Jacka Saramonowicza.
W nocy z 22/23 stycznia 1863 r. w oberży nocowali członkowie powstańczego Rządu Narodowego. W dwudziestoleciu międzywojennym w budynku mieściło się słynne kutnowskie kino „Polonia”.
Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej na swojej stronie internetowej przypomina, że dzisiaj w budynku znajdują się punkty usługowo-handlowe, a sam budynek reprezentuje styl klasycystyczny.
- Jest murowany, otynkowany, podpiwniczony, piętrowy, dwuskrzydłowy. W bocznym skrzydle znajdowały się pokoje hotelowe, a obok niego zaplecze gospodarcze ze stajnią i wozownią – komentują kutnowscy regionaliści.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.