Reklama

Reklama

Koronawirus rujnuje plany. W tym roku nie będzie Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego

Opublikowano: 4 maja 2020 05:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia To już pewne. W tym roku nie odbędzie się Kutnowski Budżet Obywatelski. Jak w trakcie ostatniej sesji wyjaśniały władze miasta, powodem są przede wszystkim problemy organizacyjne, ale także finansowe.

Reklama

W trakcie ostatniej odbywającej się zdalnie sesji radni podejmowali uchwałę w sprawie „uchylenia uchwały nr V/56/19 Rady Miasta Kutno w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego”. Nazwa projektu może być niejasna – chodzi o to, by odstąpić od realizacji KBO. W projekcie uchwały napisano, że rezygnację z konsultacji społecznych w formie Kutnowskiego Budżetu Obywatelskiego uzasadnia sytuacja związana z wystąpieniem stanu epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

- Kutnowski Budżet Obywatelski to cała skomplikowana i długa procedura realizowana praktycznie przez cały rok. W tym roku również planowaliśmy rozpoczęcie tych działań z dniem 1 kwietnia tak, aby zakończyć je w październiku w postaci podania do publicznej wiadomości wyników głosowania, a następnie przekazania tego do budżetu miasta – mówił wiceprezydent Kutna, Zbigniew Wdowiak.

Stwierdził, że obecna sytuacja praktycznie uniemożliwia sprawne przeprowadzenie KBO, ponieważ szczególnie ważnym elementem tego projektu są konsultacje społeczne, warsztaty, spotkania i rozmowy o projektach. W skrócie – to proces ciągłego komunikowania się urzędników z mieszkańcami, a także mieszkańców między sobą. W najbliższych miesiącach takich działań po prostu nie można przeprowadzać.

- Drugi problem który temu towarzyszy to oczywiście kwestie finansowe. Skutki pandemii to także zmniejszenie dochodów miasta. W związku z tym proponowana uchwała oznacza, że w tym roku rezygnujemy z Budżetu Obywatelskiego. Ze względów organizacyjnych i finansowych – dodał Z. Wdowiak.

Zbigniew Wdowiak zapewnił, że KBO wróci w momencie, gdy mieszkańcy Kutna będą mogli w pełni czuć się odpowiedzialni za kształt Budżetu Obywatelskiego, brać udział w konsultacjach, warsztatach i w procesie głosowania. Wtedy podjęta zostanie stosowna uchwała przywracająca KBO.

Radni mieli kilka pytań i propozycji odnośnie KBO. Jako pierwszy do władz miasta zwrócił się radny PiS, Michał Łucki.

- Budżet w tym roku się nie odbędzie. Czy jest możliwość, by część pieniędzy przeznaczyć na przyszły rok, by mieszkańcy nie czuli się pokrzywdzeni i mogli złożyć więcej swoich pomysłów? – pytał radny Michał Łucki.

- W tej chwili nie możemy w ogóle nic dobrego ani złego mówić o finansach, bo po prostu nie wiemy. Będziemy mądrzejsi po zamknięciu I półrocza – odpowiadał prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.

Prezydent odpowiadając na pytanie kolejnego radnego – Tomasz Rędzikowskiego - mówił, że nasze miasto w przeciwieństwie do miast będących powiatami grodzkimi nie ma obowiązku przeprowadzania budżetu obywatelskiego. W przypadku Kutna budżet obywatelski przeprowadza się dobrowolnie, bez odgórnych regulacji.

- Proponuję, by konsultacje z mieszkańcami będące nieodłączną częścią działań w związku z KBO zostały przeprowadzone online. Druga propozycja to nierezygnowanie z wydatków budżetu obywatelskiego w bieżącym roku, a raczej przesunięcie ich o kilka miesięcy na czas, kiedy będziemy mieć wiedzą odnośnie wykonania dochodów w I półroczu – mówił Rafał Jóźwiak.

- Jeżeli chodzi o realizację KBO w tym roku to praktycznie w połowie jest on realizowany, zatem tutaj akurat nie będzie większych problemów. Będziemy zastanawiać się nad przesunięciem części zadań na rok następny w momencie, w którym okaże się, że dochody miasta są znacząco mniejsze. Jeżeli chodzi o zdalne realizowanie idei KBO to formalnie rzecz biorąc zapewne by się to udało. Ale tu nie chodzi o formalne załatwienie problemu, bo takie zdalne przeprowadzenie warsztatów, konsultacji itp. byłoby takie ’’kadłubowe’’, niepełne, niedokończone. Istotą Budżetu Obywatelskiego są spotkania z mieszkańcami – podkreślał Z. Wdowiak.

Dodał, że autorzy projektów wykonują bardzo ważną pracę próbując przekonać mieszkańców do swoich pomysłów. Zdalnie byłoby to bardzo utrudnione, może wręcz niemożliwe.

- Chyba za bardzo przyzwyczajamy się do myśli, że czeka nas „zdalny świat”. W tym przypadku nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu, w związku z tym takie rozwiązanie naszym zdaniem tak naprawdę nie spełni swojej roli – mówił wiceprezydent.

Radni przyjęli uchwałę 12 głosami „za”. Przeciw było 4 radnych, a 5 radnych wstrzymało się od głosu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (16)
 • rok temu | ocena +1 / -1

  uuuuu

  Facio jak mówi tak myśli hehe. Wolno i ciężko.

 • rok temu | ocena +6 / -6

  Śmieszek

  Sa przypadki, gdzie te wszystkie decyzje rzadu dotyczace sytuacji z epidemia w naszym miescie to scenariusz bez pokrycia w realiach. Panie z instytucji, ktore maja pomagac :) rozkladaja rece i potwierdzaja, ze sie nie da. W jednej z takich instytucji informacji udziela ochroniarz. K...a to hit, pracownicy siedza w budynku instytucji, telefony dzwonia bez podnoszenia sluchawki a informacja na zasadzie pozbycia sie klienta udzielona przez ochroniarza. Teraz, jesli wladza sie by postarala nie trudno sprawdzic co pracodawcy moga miec na sumieniu. Moja Znajoma dzis byla w tych super instytucyjach :) i sama byla aktorka tej komedii w roli klienta. Mnie ogarnia smiech, gdy slysze historie tego typu, bo rzad swoje a majacy wladze w miescie swoje. Wiele razy powtarzalem i potwierdzam: Kutno jest panstwem poza panstwem. Tu prawo inaczej sie rozumie. Moze niechaj Ci nasi wreszcie zajma sie przystosowaniem naszego miasta do reszty kraju. Dosc wymyslania krajobrazow z betonow, jak to slusznie zauwazono, moze czas na uzdrowienie gospodarki lokalnej a tym samym uzdrowienie zycia spolecznego :) Tylko w naszym miescie takie dzialania sa tylko slowami i rozkladaniem rak. Pokazcie co potraficie! Nas nie satysfakcjonuje pomlaskiwanie, dukanie, powtarzanie tych samych slow kilka razy w jednej wypowiedzi, gesty wyuczone, jakze zbedne przy braku wiedzy, czy terminy, ktorych czesto nierozumiecie, lub nie chcecie rozumiec. Wladza to nie tylko parcie na szklo, stanowisko, kasa i lans! Warto przemyslec pewne sprawy!

  • rok temu | ocena +5 / -5

   gosia

   Mistrzem gołosłowia jest pan co mawia często aliści, jest widoczny na dwóch zdjęciach!

 • rok temu | ocena +2 / -2

  Śmieszek

  Panie Janie jegomosc W. popatrzylby na Pana, kilka razy zrobilby gest baaardzo przepracowanymi rekoma a na koniec inteligentnej wedlug jegomoscia W. wydukalby baardzo znaczace: COZ!? Wedlug mej skromnej oceny: Trzeba byc bez wstydu by pomimo naciskow i uwag nas Spoleczenstwa siedziec dalej na stolku i robic z nas mniej inteligentnych i ogarnietych niz ten o ktorym mowa.

  • rok temu | ocena +3 / -3

   XXXXX

   Wstyd mają tylko ludzie o zdrowym moralnym kręgosłupie.

 • rok temu | ocena +9 / -9

  Jan

  Wdowiak chciałem ci zwrócić uwagę że 2/3 Kutna ciężko min na ciebie zap...la. Te 2/3 jeździ , pracuje , konsultuje się , spotyka itd itp. Naraża siebie i swoje rodziny , płaci podatki i co z tego ma. Ano takich pseudosamorządowców jak TY.

 • rok temu | ocena +9 / -9

  Kris

  Najsprawniej tym miejskim dupkom idzie prywatna wojenka z rządem i PIS-em ze szkodą dla mieszkańców i Kutna. Tu się wykazują odwagą i zdeterminowaniem. Dla miasta i mieszkańców już takiej determinacji nie mają. Zachowują się jak szczury , skryć się i przeczekać. Nędzne , liche typki.

 • rok temu | ocena +4 / -4

  Śmieszek

  Proponuję by zaostrzono kontrolę pracodawców a nie zajmować się zbytkami. Mamy już cuuudowna fontannę, zj...e ścieżki rowerowe, słupy rowerowe, tysiące placow zabaw i piaskowe silownie. Myślenie nie boli, ale widac po wizerunku naszego miasta, ze sa wyjatki. Niech kurtyna opadnie, aktorom na poslugach dziekujemy! Moze czas zmienic prace i wreszcie pracowac a nie udawac, ze jest sie dobrym w tym co robi. Spoleczenstwo glupie nie jest, wuec chociazby z szacunku dla nas Spoleczenstwa wypadaloby zwolnic stanowiska pracy.

 • rok temu | ocena +7 / -7

  wkurzony na władze

  Za zaoszczędzone pieniądze proponuje powycinać reszte drzew i wykostkować miasto a po roku czasu urządzic konferencje dotyczącą problemów z wodą.Urzędnik wymyśli problem a później będzie go rozwiąązywać oczywiści za pieniądze podatników.

 • rok temu | ocena +11 / -11

  łki

  Na betonowanie miasta a pieniądze,władza pokazuje gdzie ma społeczeństwo.

 • rok temu | ocena +11 / -11

  dARK

  Naszym strażakom chciałbym w dniu ich święta życzyć wszystkiego najlepszego

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Mariusz Mikołajczyk

  Nie ma żadnego kononawirusa! Udowodnił to wściekły, gnuśny gnom, oszust, niszczyciel Polski nijaki Kłamczyński, kiedy na Placu Defilad przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w kościele czy na Wawelu nie miał żadnych obaw przed jakimkolwiek zarażaniem. To hucpa nakręcana w celu wprowadzenia dyktatury przez zbrodniczy układ pis-po-psl-sld i odebrania wolności Narodowi Polskiemu. Kto ceni wolność i demokrację, ten głosuje na Konfederację i Partię Razem.

  • rok temu | ocena +1 / -1

   res

   Polska to dziwny kraj. Może dojść do precedensu gdzie młoda lewica z narodowcami wystąpi przeciwko PiSowskiej bolszewi...

   • rok temu | ocena +0 / -0

    Wiesław Chuiński

    Podstawowym problemem jest brak możliwości porozumienia się lewicy z prawicą wynikający z tego prozaicznego faktu, że lewica myśli przyszłościowo, zaś prawica żyje przeszłością. Cały patriarchat oparty jest na kulturze plemiennej, której kamieniem węgielnym była przemoc. Patriarcha był nim nie dlatego że dbał o poddanych ale dlatego, że poddani bali się mu przeciwstawić. Genialnie widać to w patriarchalnej Wizji Boga któremu cześć oddaje się nie z miłości ale ze strachu. Kultura konserwatywna uczy tylko posłuszeństwa wobec autorytetów i ,,rady starszych" połączonej z dbaniem o interesy swojego ,,terytorium". W tej wizji świata o twojej wartości decydują posiadane zasoby. Trzeba też pamiętać, że obecny sprzeciw wobec aborcji wynika tylko i wyłącznie z tego, że robią co mogą aby pokazać ,,MY NIE NAZIŚCI !" i wykorzystywać upośledzone dzieci jako narzędzia propagandowe. Dla tych ludzi coś takiego jak społeczeństwo globalne jest zwyczajnie poza ich możliwościami poznawczymi. Jest to wypadkowa zarówno ich wrodzonych skłonności jak i wychowania w specyficznych warunkach. Sprawia to, że należy postrzegać ich bardziej jak reprezentację myślenia plemiennego, która nie oszukujmy się, przestała dawać przewagę dopiero pod koniec dwudziestego wieku. Ten model myślenia pozwala formować sojusze tylko do walki z inną grupą. Więc trzeba myśleć jak sprawić aby większość ludzi tworzyła kosmopolityczne społeczeństwo, zaś aby tacy ludzie mogli żyć w swoich kulturowych rezerwatach, nie przeszkadzając większości społeczeństwa.

  • rok temu | ocena +5 / -5

   Renia

   Odbił dekiel Mariuszku?

  • rok temu | ocena +10 / -10

   Rt

   W ten właśnie sposób udowodniłeś że nie ma sensu głosować na konfederację jesteście oderwanie od rzeczywistości