reklama
reklama

Postawa kierowców może pomóc służbom. Policja przypomina o Korytarzu Życia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe(archiwum)

Postawa kierowców może pomóc służbom. Policja przypomina o Korytarzu Życia - Zdjęcie główne

Kutnowska policja przypomina o zasadach prawidłowego tworzenia tzw. Korytarza Życia | foto poglądowe(archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak wszystkim wiadomo przy wypadkach szybka interwencja służb ratunkowych często jest niezbędna. Kutnowska policja podkreśla, że wiele tutaj zależy od zachowania innych uczestników ruchu drogowego. Przy tej okazji przypomina jak prawidłowo stworzyć tzw. korytarz życia.
reklama

- Dla wielu uczestników wypadków drogowych, czy w ogóle osób oczekujących na pomoc służb ratunkowych nieprzejezdne drogi to sprawa życia i śmierci. Często o skuteczności udzielenia pomocy decydują minuty, a nawet sekundy. Podstawową zasadą jest tworzenie w zakorkowanych ciągach komunikacyjnych tzw. korytarza życia, czyli miejsca, które umożliwi sprawny przejazd karetce pogotowia, policji czy straży pożarnej - przypomina podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Ważne, by stworzyć taką przestrzeń już w chwili dojazdu do zatoru na drodze, a nie dopiero wtedy, gdy usłyszy się syreny pojazdów służb.

O czym należy pamiętać tworząc korytarz życia?

  • Gdy widzisz, że przed Tobą tworzy się korek zjedź na zewnętrzny bok pasa. 
  • W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze - na lewo, kierowcy na pozostałych pasach - na prawo.
  • Zawsze stojąc w korku pozostawiaj między swoim samochodem a autem stojącym przed Tobą na tyle przestrzeni, aby można było jeszcze nieco zjechać na bok w razie akcji ratunkowej.
  • Nigdy nie wykorzystuj korytarza życia do wyprzedzania czy próby wycofania się z korka.
 

- Pamiętaj, tworząc korytarz życia, ułatwiając przejazd pojazdom ratunkowym pomagasz ratować życie. Zasady korytarza ratunkowego są proste, a reguluje je precyzyjnie Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 9 ust. 1 „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się” - dodaje oficer prasowy KPP w Kutnie.

Nieutworzenie korytarza życia i utrudnianie przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu jest wykroczeniem, za które grozi mandat wynoszący od 500 do nawet 2500 zł oraz 6 punktów karnych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama