Królewska wyprawa do Skierniewic

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Szachy to jedna z najstarszych gier na świecie. Mówi się o niej „królewska”, chociażby dlatego, że szach to perski król. Nawiasem mówiąc, gra w postaci zbliżonej do dzisiejszej i jej nazwa czaturanga pochodzi z Indii (VI wiek naszej ery), skąd powędrowała do Persów. Tutaj nazywała się czatrang. W VII wieku przejęli ją Arabowie wraz z nazwą w brzmieniu „szatrandż”. W VIII wieku zafascynowała Europejczyków. Grano w nią na dworach królewskich, choć lubili ją też szlachcice i mieszczanie. Z czasem grę poznał cały świat. Dzisiaj nie trzeba być królem, żeby ulec urokowi szachów.

20 lutego w Szkole Podstawowej nr 5 w Skierniewicach Szkolny Związek Sportowy zorganizował Zawody Rejonowe w Szachach Drużynowych - Igrzyska i Gimnazjadę 2014/2015. Wśród piętnastu drużyn Powiat Kutnowski reprezentowały cztery: Gimnazjum nr 3 im. H. Sienkiewicza w Kutnie - Zuzanna Staniszewska, Michał Sęczkowski, Oskar Gontarek i Witold Szerszeń pod opieką pani Renaty Staniszewskiej, Gimnazjum im. Rodziny Rembielińskich w Krośniewicach – Aleksandra Łuczak, Kacper Banasiak, Aleksander Kruszyński i Mikołaj Kaczuba z panią Julitą Szczepankiewicz, Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Św. St. Kostki w Kutnie - Mira Jabłońska, Damian Półtorak, Kacper Stoliński i Krzysztof Wielgosz z panem Michałem Jabłońskim, oraz Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie w Kutnie - Katarzyna Wiklak, Marcelina Czajkowska, Paweł Kwiatkowski, Michał Kwiatkowski, Kacper Szerszeń i Kacper Dałek. Eliminacje rozegrano systemem kołowym – każdy z każdym – w tempie 10 minut na każdego zawodnika. Grano do trzeciego nieprawidłowego posunięcia.

Zwycięzcą wśród szkół podstawowych został Klub Szachowy Piątka Skierniewice (gospodarz) przed Klubem Szachowym Pałac Nieborów, które to drużyny, prowadzone przez zawodowych instruktorów, zgodnie z wieloletnią tradycją awansowały do zawodów wojewódzkich i zapewne, jak każdego roku będą później ze sobą rywalizowały o tytuł Mistrza Polski. Wszyscy zawodnicy zwycięskiej drużyny posiadają II kategorię zawodnika PZSzach., a ich wizerunki i długie listy sukcesów na wielkich planszach z nagłówkiem „NASI NAJWYBITNIEJSI” zdobią ściany klubu. Klubowicze wyróżniali się też kostiumami. My gramy w szachy amatorsko w warunkach szkolnych i w tej sytuacji do zdobycia pozostało tylko trzecie miejsce na podium rejonu. Mieliśmy świadomość praktycznie zerowych szans na awans, ale jechaliśmy z pozytywnym nastawieniem, bo lubimy grać. Tym bardziej godna uznania jest postawa naszych uczniów, którzy dali z siebie wszystko, pomimo trudnej sytuacji psychologicznej - zawody wymagają wielkiego wysiłku intelektualnego bez zapewnienia przez organizatora minimum atrakcji. Otrzymuje się na koniec tylko jeden skromny dyplom dla drużyny. Można mieć poczucie, że przyjeżdża się z daleka jedynie po to, żeby stanowić pewne zbędne tło akcji. Dzieci nie narzekały, choć przyzwyczajone są do nieco innego poziomu organizacyjnego. A gra się tam w bardzo trudnych warunkach – w piwnicy, gdzie jest bardzo ciasno i duszno. Nie ma nawet wystarczającej ilości krzeseł. W krótkich przerwach wychodziliśmy szybko na zewnątrz, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza. Dobrze, że w szkole jest sklepik, w którym można kupić wodę mineralną, bo zabrane ze sobą zapasy szybko się wyczerpują.

Z dumą i radością możemy poinformować, że zdobyliśmy trzecie miejsce w rejonie, pokonując wszystkie pozostałe szkoły podstawowe. Tuż za SP nr 6, na czwartym miejscu uplasowała się kutnowska Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa.

Wśród gimnazjów zwyciężyło Gimnazjum nr 2 w Skierniewicach, wielokrotny finalista i Mistrz Polski (prowadzone, podobnie, jak SP 5, przez trenera Bogusława Bodera), przed Pijarskim Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu (w charakterystycznych, eleganckich mundurkach) i Gimnazjum nr 1 w Kompinie, gdzie grają zazwyczaj absolwenci SP Nieborów. Miejsce czwarte zdobyło nasze Gimnazjum nr 3, a piąte – Gimnazjum w Krośniewicach. Tak więc nasi zawodnicy z powiatu kutnowskiego walczyli z mistrzami i ustąpili miejsca nie byle komu…

W ramach ewaluacji należałoby podkreślić potrzebę jak najszybszej reaktywacji klubu szachowego, co dałoby możliwość indywidualnego doskonalenia umiejętności, zdobywania i podwyższania kategorii.

Młodzi szachiści z powiatu kutnowskiego wraz z opiekunami serdecznie dziękują Panu Zbigniewowi Burzyńskiemu, Prezydentowi Miasta Kutno za sfinansowanie bardzo ciekawej i udanej wyprawy na zawody. Dziękujemy też firmie SANDBUS za miłą, kulturalną obsługę i bezpieczny, spokojny transport w bardzo dobrych warunkach, oraz kutnowskiej policji, za troskliwą i wnikliwą kontrolę, gwarantującą nam uniknięcie zagrożeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE