Coraz mniej święceń, mszy i wiernych
W tym roku Kościół Katolicki wzbogacił się o zaledwie 201 nowych księży. Wśród seminariów duchownych były takie, w których święcenia przyjął jeden diakon, bądź święcenia w ogóle się nie odbyły. Taka sytuacja - po raz pierwszy od 72 lat - miała miejsce w seminarium "Hosianum" w Olsztynie. Jak podaje kuria, wcześniej zdarzyło się tak tylko w latach 1949 i 1950. W Łowiczu święcenia kapłańskie przyjęło trzech alumnów.
Diecezje muszą mierzyć się z nową sytuacją. Biskupi podejmują już działania związane z łączeniem parafii i redukcją liczby mszy świętych. Niedostatek duchownych powoduje także przydzielanie proboszczy do dwóch kościołów jednocześnie. Prawdopodobnie księża będą musieli dopuścić do pracy w parafii osoby świeckie.
Jednocześnie spada liczba Polaków biorących udział w najważniejszych nabożeństwach. Z najnowszych badań CBOS-u wynika, że 54 proc. Polaków deklarowało udział w mszy świętej w Środę Popielcową (12 proc. mniej niż poprzednio). Z kolei postu w Wielki Piątek przestrzega 75 proc. wiernych, co oznacza spadek o 10 punktów.
Seminaria świecą pustkami
Liczba powołań kapłańskich w Polsce spada systematycznie od kilkunastu lat. W 2012 r. na I rok do seminariów diecezjalnych i zakonnych zgłosiło się 828 kandydatów, w 2017 r. było ich już 577, natomiast w 2021 zaledwie 356. W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej chętnych zgłosiło się z diecezji tarnowskiej – 15 oraz z archidiecezji poznańskiej i warszawskiej – z każdej po 10.
Z powodu kryzysu powołań zlikwidowano seminarium duchowne w Bydgoszczy i we Wronkach, a część seminariów trzeba było połączyć. Istnieje bowiem instrukcja Stolicy Apostolskiej, mówiąca, że seminarium powinno liczyć co najmniej 30 kleryków. Wiele uczelni nie spełnia już tego tego limitu. Jedną z nich jest Seminarium Duchowne w Łowiczu.
W roku akademickim 2022/2023 łowicka wspólnota seminaryjna będzie liczyła łącznie zaledwie siedmiu kleryków. Na pierwszy rok przyjęto jednego kandydata. To Bartosz Matuszewski z parafii Narodzenia NMP w Młodzieszynie. Na pozostałych latach formacji w Łowiczu kształci się sześciu chętnych. W tym roku seminarium w Łowiczu zostało połączone z alumnami Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.