Reklama

Reklama

Kto w Kutnie jeździ na gapę? "To głównie młodzież i Ukraińcy". Rekordziści są winni MZK...

Opublikowano: śr, 22 sty 2020 13:50
Autor:

Kto w Kutnie jeździ na gapę? "To głównie młodzież i Ukraińcy". Rekordziści są winni MZK... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zmieniają się numery linii i trasy kursów, na miejsce starego taboru pojawiają się nowoczesne wehikuły, doświadczeni kierowcy odchodzą na emeryturę, by mogła zastąpić ich młoda krew. Jedno pozostaje niezmienne. Gapowicze. Choć wielu z nich zdążyło już "nadziać się" na kutnowskich kontrolerów, potrzeba adrenaliny ponownie pcha ich w szerokie progi autobusów MZK. Kto najchętniej jeździ bez biletu? Ile winni miejskiemu przewoźnikowi są rekordziści?

Reklama

2,60 zł w na terenie miasta i 4,60 zł poza strefą za cały bilet - tak przedstawiają się aktualne ceny biletów Miejskiego Zakładu Komunikacji w Kutnie. Wygórowane? Kwestia dyskusyjna. Niemniej, przejazd bez biletu to przyjemność, która kosztuje już 130,00 zł, w przypadku natychmiastowej zapłaty lub w terminie wskazanym w wezwaniu do zapłaty - 91,00 zł.

Pomimo upływu lat, liczba pasażerów, która podejmuje to ryzyko, trzyma się na równym poziomie. Kontrolerzy mają w naszym mieście ręce pełne roboty. O to, by ukrócić występki kutnowskich gapowiczów dba firma ABN.

Absolutnym rekordzistą w skali kraju, pod względem wysokości zobowiązań z tytułu niezapłaconych mandatów jest 49-letni mieszkaniec Poznania, któremu uzbierała się kosmiczna kwota - 126 tys. zł! Łącznie jechał bez biletu prawie 300 razy. Polscy gapowicze są w sumie winni firmom transportu publicznego ponad 436 mln zł, a liczba nieopłaconych mandatów sięga już miliona. Jak jest w Kutnie?

Cóż, nie mamy tu delikwenta pokroju wspomnianego poznaniaka, lecz jest garstka recydywistów. Najwyższe zobowiązania kutnowskich gapowiczów wahają się między 1500 a 2000 zł. Jak mówią kontrolerzy z firmy ABN, brak biletu najczęściej zdarza się młodzieży oraz obywatelom Ukrainy.

- Największe nasilenie gapowiczów odnotowujemy w okresach ferii (grudzień, styczeń) oraz w wakacje. Wówczas młodzież często jeździ wieczorami, przekonana, że akurat im się upiecze, bo pewnie kontroli nie będzie. Spory problem jest też z Ukraińcami. Często mają zakupiony, lecz nieskasowany bilet i tłumaczą się, że "nie wiedzieli, że trzeba skasować". Są też osoby, wielokrotnie przyłapywane na jeździe bez biletu, które bezczelnie, na oczach kontrolera drą mandat i wychodzą z autobusu. Kolejną trudną grupę stanowią bezdomni. Wiadomo, że dług takiej osoby jest nieściągalny, więc ochrona dzwoni po straż miejską, bądź policję i po prostu wysadza bezdomnego na najbliższym przystanku - słyszymy w ABN.

Warto wiedzieć, że jazdę środkami komunikacji miejskiej reguluje prawo przewozowe. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma punktami z art.33 a.

1. Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona, legitymując się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu, może dokonywać kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu.
W razie stwierdzenia braku odpowiedniego dokumentu przewozu przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona pobiera właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową albo wystawia wezwanie do zapłaty.

4. W razie stwierdzenia braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona pobiera właściwą należność za przewóz i opłatę dodatkową albo wystawia wezwanie do zapłaty. Pobrana należność za przewóz i opłata dodatkowa, po uiszczeniu opłaty manipulacyjnej odpowiadającej kosztom poniesionym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego, podlegają zwrotowi, a w przypadku wezwania do zapłaty – umorzeniu, w przypadku udokumentowania przez podróżnego, nie później niż w terminie 7
dni od dnia przewozu, uprawnień do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu.

7. Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona ma prawo:
1) w razie odmowy zapłacenia należności – żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego;
2) w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu – ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych, które
mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego i podjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości;
3) w razie uzasadnionego podejrzenia, że dokument przewozu albo dokument uprawniający do przejazdu
bezpłatnego lub ulgowego jest podrobiony lub przerobiony – zatrzymać dokument za pokwitowaniem oraz przesłać go
prokuratorowi lub Policji, z powiadomieniem wystawcy dokumentu.

8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podróżny obowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważni

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (17)
 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  root

  jakie miasto takie problemy, a prawda jest taka że ten folwark jacusia nie robi nic poza tamowaniem ruchu, a większość autobusów to śmierduchy i powinny być dawno wycofane z ruchu, miastu które można wzdłuż i w szerz przejść spacerkiem w godzinkę nie potrzebna komunikacja miejska a już na pewno nie tak rozbudowana infrastruktura drogo... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +3 / -3

   złośliwy cynik

   Piszesz bzdury, pajacu. Sam ganiaj codziennie pieszo na Wschodnią czy Intermodalną (gdzie pracują tysiące ludzi), najlepiej z Dybowa, Azorów albo osiedle Rejtana. Stare autobusy są systematycznie wymieniane, niedawno przyjechało 5 nowych, wkrótce przyjedzie 6 elektrycznych. Poprzedni prezes zaniedbał całkowicie MZK, ale ten się przyna... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +18 / -18

  Robię ponad 25 lat

  Kurła. Kto pracuje to wie. Folwark Jacusia i Wojtusia. Kochani jesteście.

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Ruchacz

  Panowie,? Może znalazł by się ktoś, kto by tę Monikę w końcu zerżnął, bo jak nie to ja to zrobię.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   orion

   Może cię to trochę kosztować, bo to chyba płatny seks, pokrewny miłości.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Elo

   Powodzenia

 • 2 lata temu | ocena +12 / -12

  Xxx

  Jeszcze nie zmieniło się to że albo spóźnia się autobus 10 minut albo przyjeżdża 7 minut przed czasem. Nie raz już do pracy się spóźniłam bo przyjechał później albo odjechał wcześniej. I oczywiście nie zmienia się to że kierowcy są mało sympatyczni i jeżdżą jakby ziemniaki wozili. Nie wszyscy oczywiście ale większość.

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   zegramistrz światła

   a i kup sobie zegarek

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   bezimienny :)

   jak masz pisać głupoty to podpisz się z imienia i nazwiska, przynajmniej znajomi będą wiedzieć że muszą frika unikać ;)

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Pytanie..

  Gdzie można kupić bilet na jednorazowy przejazd? U kierowcy można nadal?

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   ...

   Tak, można, 1.50 ulgowy i 3 PLN normalny

   • 2 lata temu | ocena +0 / -0

    kuweit

    znajdź w kutnie złoża ropy i będzie za darmo

 • 2 lata temu | ocena +23 / -23

  Haha

  Ukraińcy mają darmowy dojazd do animexu. Autobusem nr 2 o godz.5 rano można jeździć bez biletu. Jeszcze nigdy nie było kontroli od kiedy ten autobus jeździ a zawalony Ukrainą wsiąść nie można.

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Pasazer

  Przed wyborami padła obietnica darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży w Kutnie. Niestety okazało się to tylko obietnicą....

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   wina tuska

   pasażer pewno z dziadoskiej partii, w życiu nie wsiadł do autobusu bo mu płacą 10 tysia

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   Bla

   No wszystko będzie za darmo przejazdy prąd woda żywność coś jeszcze tylko zabiorą z wypłaty nie 1000 zł tylko cała nie ma nic za darmo obudźcie się zresztą chciała byś jeździć jako kierowca bez wypłaty lub prowadzić firmę która przynosi tylko straty

  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

   Młody

   Młodzież realizuje plany pana prezydenta