reklama

Kukiz'15 pokazał kandydatów: kto na prezydenta, kto na radnych?

Opublikowano:
Autor:

Kukiz'15 pokazał kandydatów: kto na prezydenta, kto na radnych? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDziś odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Kukiz'15. Ugrupowanie odkrywa karty i prezentuje swojego kandydata na fotel prezydenta Kutna i do rady miasta.

Kandydatem na prezydenta będzie Rafał Małyszek (ur. 1986 r.). Kukiz'15 przedstawia go jako lokalnego działacza politycznego, specjalistę ds. przetargów publicznych i magistra międzynarodowych stosunków gospodarczych. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Ekonomicznym. W Instytucie Handlu Zagranicznego w 2017 roku obronił pracę magisterską zatytułowaną „Perspektywa Nowego Szlaku Jedwabnego w kontekście szans i zagrożeń dla Polski", pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Ewy Oziewicz. W latach 2015-2017 zajmował się realizacją przetargów publicznych dla jednostek Wojska Polskiego w firmie Megmar Logistic & Consulting Sp. z o.o. w Kutnie.

Działalność polityczną rozpoczął w 2012 r. zostając koordynatorem Ruchu Zmieleni w Kutnie. W 2015 roku założył kutnowski Komitet Referendalny i prowadził kampanię na rzecz referendum ogólnokrajowego, dotyczącego Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. W 2016 roku wstąpił do Stowarzyszenia na rzecz nowej Konstytucji Kukiz'15.

Z kolei liderami list KWW Kukiz'15 do rady miasta są: Marcin Motylewski (okręg nr 1), Roman Antczak (okręg nr 2), Weronika Gackowska (okręg nr 3). Kandydat Kukiz'15 na prezydenta jest liderem w okręgu nr 4.

Do sejmiku samorządu województwa łódzkiego z list KWW Kukiz '15 będzie startował Krzysztof Miklas - prawnik i komentator sportowy.

Co kandydaci chcieliby zrobić dla naszego miasta? Oto lista postulatów:
- budowa wielopoziomowych parkingów z monitoringiem i zielenią,
- likwidacja płatnej strefy parkowania,
- pozyskanie azjatyckich firm z segmentu nowych technologii - wykorzystanie możliwości, jakie stwarza "nowy Jedwabny Szlak",
- rozwój współpracy między szkolnictwem zawodowym a firmami w kutnowskiej strefie przemysłowej w zakresie kształcenia kadr,
- aktywne przejścia dla pieszych,
- niższe podatki lokalne, w tym przede wszystkim podatek od nieruchomości, co obniży koszty wynajmu lokali na działalność gospodarczą,
- dbałość o czystość ulic i powietrza - promocja energii odnawialnej i większe wsparcia dla wymiany starych pieców na ekologiczne piece gazowe, monitoring dymu z kominów, więcej koszy na śmieci i częstsze ich opróżnianie,
- gazyfikacja Kutna - budowa infrastruktury zastępującej zasilanie butlami gazowymi (zwiększy to bezpieczeństwo mieszkańców).

Na dzisiejszej konferencji pojawił się wicemarszałek Sejmu RP - Stanisław Tyszka.

- Bardzo się cieszę, że mogę dziś być w Kutnie i przedstawić naszych kandydatów. Kilka słów o kampanii wyborczej Kukiz'15. Chcemy stworzyć alternatywę wobec PO-PiS-u - dać ludziom wybór między nami a układem PO i PiS, które tworzą teatr wojny o wszystko, a biją się tylko i wyłącznie o stołki. Chcemy oprzeć się w tej kampanii na trzech filarach: po pierwsze kwestia odpowiedzialnej polityki finansowej miast, kwestia zrównoważonych budżetów - mamy olbrzymi problem zadłużania się samorządów. Również w Kutnie, o ile wiem, jest to poważny problem. Uważamy, że samorządowcy, tak samo jak rząd, nie mają prawa zadłużać mieszkańców, Polaków, na koszt przyszłych pokoleń - mówił Stanisław Tyszka. - Drugi punkt to kwestia jawności i przejrzystości funkcjonowania samorządów, bo uważamy, że obywateli mają prawo wiedzieć na co wydawana jest każda złotówka z ich pieniędzy. Trzeci filar, to rzecz z którą Kukiz '15 wszedł do polityki, czyli oddanie władzy mieszkańcom - używania instrumentów demokracji bezpośredniej, tak, żeby ludzie mieli coś do powiedzenia nie tylko co 4, a teraz co 5 lat, ale żeby mieli wpływ na władzę na bieżąco - dodał wicemarszałek.

Liderem KWW Kukiz '15 do rady powiatu jest Teofil Trybura, który jednocześnie jest potencjalnym kandydatem na starostę kutnowskiego. Czym kandydat zamierza przekonać do siebie wyborców?

- Przede wszystkim trzeba zrobić audyt zewnętrzny, żeby stwierdzić co "dolega" powiatowi, największym problemem tego powiatu, podobnie jak jest w wielu regionach, jest szpital. Jest to kwestia zadłużania samorządu. Istotną kwestią jest doprowadzenie w ciągu pierwszych dwóch-trzech lat do finansowania się szpitala, to jest pierwsza rzecz. Następnie druga rzecz to wprowadzenie programu naprawczego, myślę, że też pozyskiwanie środków z NFZ na nowe oddziały lekarskie, np. pediatrii, która w ogóle nie istnieje w szpitalu. Trzeba tu wspomnieć również o szkolnictwie zawodowym, aby było zintegrowane z lokalnym rynkiem pracy, nad czym będziemy pracować. Należy wspomnieć również o tym, że powiat wyludnia się, opuszczają go przede wszystkim młodzi ludzie. Trzecią rzeczą jest kwestia przedstawienia oferty kulturalnej dla mieszkańców powiatu w porozumieniu z gminami - mówił Teofil Trybura.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo