77-letnia seniorka z Kutna otrzymała na numer stacjonarny telefon od rzekomej policjantki, która wmawiała pokrzywdzonej że jej oszczędności są zagrożone. Poinforowała, że policja zatrzymała grupę osób u których znaleźli podrobione dokumenty tożsamości w tym na jej nazwisko. Zaczęła wypytywać o oszczędności. Przekazała informację, że za chwilę zadzwoni do niej równiez prokurator, który potwierdzi całą sytuację. Seniorka instruowana przez oszustów poszła do banku wypłacić gotówkę. Na szczęście w porę zorientowała się i rozłączyła.
- Ten przykład pokazuje, że musimy być cały czas czujni i pamiętać o swoich rodzicach, i dziadkach. Starajmy się poświęcać czas bliskim seniorom, a także samotnym sąsiadom. Podczas spotkań nawiązujmy do sytuacji, które wydarzyły się w naszym mieście. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą też do nich zadzwonić - zaznacza podkom. Edyta Machnik z kutnowskiej policji.
Pamiętajmy:
-Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy nie informujemy telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”;
-nigdy nie przykazuj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli mówią, że są stróżami prawa;
-nie działaj pod presją czasu. Zakończ rozmowę naciskając czerwoną słuchawkę i sam zadzwoń na numer alarmowy 112 gdzie upewnisz się, że to oszustwo;
-skorzystaj z pomocy bliskich, skontaktuj się z nimi, opowiedz o całej sytuacji.
Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.
Info: KPP Kutno
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.