reklama
reklama

Kutno dawniej i dziś: 50 lat Kutnowskiego Domu Kultury. Zobacz, jak się zmieniał [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kutnowski Dom Kultury to największa placówka tego typu w mieście. Zapewnia mieszkańcom różnorodne atrakcje już od pięćdziesięciu lat. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu postanowiliśmy przyjrzeć się historii tego miejsca, a także zmianom, których na przestrzeni lat tam nie zabrakło.
reklama

Kutnowski Dom Kultury zajmuje się przygotowywaniem imprez artystycznych i rozrywkowych, okolicznościowych festynów, wystaw, a także warsztatów artystycznych. Dodatkowo działa tam kino, które od lat przyciąga spore grono mieszkańców. Z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia placówki, cofniemy się w czasie i przypomnimy najważniejsze momenty i wydarzenia w historii KDK.

Jak wszystko się zaczęło?

Zacznijmy od nazwy, która podobnie jak wnętrza czy otoczenie obiektu, również się zmieniła. W dniu otwarcia - 30 kwietnia 1972 roku – nosił on nazwę Powiatowy Dom Kultury. Gośćmi honorowymi uroczystości byli: Wincenty Kraśko – kierownik Wydziału Kultury KC PZPR, Stanisław Wroński – wiceminister kultury i sztuki, Edward Gajewski – sekretarz propagandy KW PZPR w Łodzi. Przybili również liczni goście z województwa łódzkiego i powiatu kutnowskiego, delegacja projektantów obiektu – Centralnego Ośrodka Badawczo-Projektowego Budownictwa Ogólnego w Warszawie oraz goście z ZSRR.

Gotowa była wówczas tylko sala widowiskowa. W niej odbył się w dniu 1 maja inauguracyjny koncert galowy. Po raz pierwszy na scenie PDK, z pełnospektaklowym programem, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, 30-osobowy zespół dziecięcy, który również zaprezentował piosenki i taniec oraz grupa młodych wykonawców z kutnowskich szkół.

Jeszcze przez kilka miesięcy trwało kompletowanie aparatury kinowej. Pierwszy seans filmowy odbył się 2 września 1972 r., była do projekcja filmu „Waterloo” produkcji angielskiej.

Pierwsze imprezy organizowane w KDK były głównie estradowe. Występowały tu teatry Jaracza i Nowy z Łodzi, teatr z Gniezna oraz operetki z Poznania i Bydgoszczy. Odbywały się również koncerty – nawet zespołów spoza granic Polski, chociażby z Jugosławii, Węgier czy Bułgarii.

W latach 70. powstały: sekcja fotograficzna (później Kutnowskie Towarzystwo Fotograficzne), zespół wokalno-taneczny „Płomienie”, Synkopy, sekcja modelarska, dziecięcy zespół tańca ludowego i Teatr Małych Form.

Przełomowym wydarzeniem była organizacja w 1975 roku I Kutnowskiego Jarmarku Różanego, który na dobre wpisał się w mapę wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. 

Kolejne lata i coraz więcej imprez

W latach 80. na deskach KDK wystąpiły ponadczasowe zespoły - Bajm, Maanam, Kombi, TSA, Republika i Dżem. Nie zabrakło też kabaretów, turniejów oraz  nowych klubów –  w tym Klubu Seniora, Dyskusyjnego Klubu Filmowego i Klubu Filatelistów.

W 1984 roku założona została Grupa Teatralna „od jutra”. Przedstawienia z lat 80. to przygotowane przez Teresę Mosingiewicz Od jutra nikt, Runął już ostatni mur, Cyfrowa gra, Wieczór liryczny, a także I ku Polszcze szli.

Lata 90. to kolejne koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, m.in. Stanisława Sojki, Edyty Geppert, Ewy Błaszczyk oraz kutnowskich zespołów rockowych Alastor czy Nightmare. W 1994 roku na scenie KDK pojawił się także Jeremi Przybora.

W ciągu kolejnych lat oferta kulturalna placówki robiła się coraz bogatsza. W 2002 roku zainstalowano w kinie KDK system dźwięku Dolby Digital, co rozpoczęło stopniową modernizację całego budynku zakończoną oficjalnie w latach 2010-2011.

Do 2004 roku odbywały się Jesienne Spotkania Teatralne, a w 2005 z inicjatywy Krzysztofa Ryzlaka pojawił się nowy projekt – Stacja Kutno - Ogólnopolski Konkurs Piosenek Honorowego Starosty Kutnowskiego Jeremiego Przybory.

Obecnie Kutnowski Dom Kultury to spektakle, festiwale, koncerty, stand-up i wiele, wiele innych. Uroczysty jubileusz 50-lecia placówki odbył się w miniony weekend, 25 czerwca. Wystąpili na nim m.in.: Anna Stępniewska-Gadt, Małgorzata Kustosik, Aleksander Klembalski, Michał Dudkowski, Maciej Maciejewski, Magda Ptaszyńska, Paweł Nodzak i Paulina Wróblewska.

Po kncercie przyszedł czas na odznaczenia i nagrody, niektóre przyznane przez samego prezydenta Andrzeja Dudę. Na koniec goście otrzymali upominki, m.in. książkę autorstwa byłej dyrektor KDK podsumowującą działalność Kutnowskiego Domu Kultury na przestrzeni ostatnich 5 lat.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama