reklama
reklama

Kutno: Nie ma zagrożenia legionellą, ale "na wszelki wypadek" dezynfekują wodociągi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum KCI)

Kutno: Nie ma zagrożenia legionellą, ale "na wszelki wypadek" dezynfekują wodociągi - Zdjęcie główne

W Kutnie nie ma zagrożenia legionellą, ale proflikatyczne dezynfekowane są wodociągi | foto poglądowe (archiwum KCI)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia"W Kutnie nie ma zagrożenia legionellą" podkreślają władze miasta. Mimo to profilaktycznie dezynfekowana jest miejska sieć wodociągów. W Rzeszowie w wyniku zakażeń zmarło osiem osób.
reklama

Legionella w Rzeszowie

- W piątek sanepid poinformował, że zakażenie wykryto już u 113 osób. Wszyscy są pacjentami szpitali na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta oraz Sędziszowa Małopolskiego. Większość zachorowań dotyczy osób starszych, które nie są zbyt mobilne i nie korzystały z infrastruktury miejskiej, nie chodziły do galerii handlowych, hipermarketów czy w pobliże miejskich fontann. Nie mają też w domach klimatyzacji – informuje RMF FM.

To samo źródło podaje, że zmarła ósma osoba zakażona legionellą.

Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze (od 20-50°C). Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia.

reklama

Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach i klimatyzatorach.

- Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakterii Legionella z człowieka na człowieka – informują służby sanitarne.

Okres inkubacji trwa od 2 do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się objawy, tj. bóle mięśni, ból głowy, gorączka i objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania). 

reklama

Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.

Profilaktyczne działania PWiK w Kutnie

Poza postacią płucną wyróżnia się również postacie pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do nagłego wzrostu temperatury ciała, bólu głowy, mięśni, dreszczy i objawów zakażenia górnych dróg oddechowych. Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa.

W większości przypadków legioneloza jest wyleczalna przy użyciu antybiotyków. Do zgonów najczęściej dochodzi u osób starszych i u osób z obniżoną odpornością.

reklama

Jak wczoraj poinformował kutnowski magistrat, mieszkańcy naszego miasta nie mają powodów do obaw.

- W ujęciach wody w Kutnie nie stwierdzono obecności legionelli, ale Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji  Sp. z o. o. w Kutnie prowadzi profilaktyczną dezynfekcję sieci wodociągowej polegającą na zwiększeniu dawki podchlorynu sodu dozowanego na wyjściu ze Stacji Uzdatniania Wody Graniczna i Doraźnego Ujęcia Wody Metalowa – podaje Urząd Miasta w Kutnie.

reklama

Efektem towarzyszącym procesowi chlorowania wody może być okresowa zmiana jej walorów smakowych i zapachowych nie powodująca zagrożeń dla zdrowia odbiorców.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama