Syreny zawyły punktualnie o godz. 12.00. Następnie uczniowie LO PUL wciągnęli flagę państwową na maszt, a Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie odegrała Mazurka Dąbrowskiego.
Po hymnie głos zabrał Zbigniew Burzyński. Prezydent przypomniał o tym, jak tragicznego września 1939 roku naród polski, po zaledwie 20 lat niepodległości, musiał stanąć do walki w obronie ojczyzny.
- W obliczu hitlerowskiej napaści, Wojsko Polskie przystąpiło do zdeterminowanej i pełnej poświęcenia obrony granic państwa. Westerpatte, Poczta Gdańska, Wizna, Mokra, Bitwa nad Bzurą, zwana także Bitwą pod Kutnem, to do dziś żywe symbole polskiego patriotyzmu - podkreślał włodarz.
Jak dodał, mimo wielkiego patriotyzmu i odwagi żołnierzy oraz powszechnego zaangażowania Polaków, walka z dwoma potężnymi przeciwnikami nie mogła zakończyć się sukcesem.
- Pomimo zawartych sojuszy, żołnierze września walczyli w osamotnieniu. Coraz częściej oddziały polskie musiały się cofać i ponosiły potężne straty, tak jak nasz 37 Pułk Piechoty. Po ponad miesiącu walk armie dwóch najpotężniejszych mocarstw europejskich zajęły nasz kraj. Jednakże nawet po klęsce wielu żołnierzy przeszło do konspiracji lub dołączyło do wojsk alianckich, by dalej walczyć z niemieckim agrsesorem. W kraju szybko powstał ruch oporu, także na ziemiach wcielonych do rzeczy, w tym i w Kutnie.
Prezydent nawiązał do trwającej wojny w Ukrainie.
- Aż trudno uwierzyć, że te dramatyczne wydarzenia po tylu latach wróciły i dzieją się tuż za naszą granicą. Naród ukraiński walczy z niemieckim agresorem o swoją wolność i niepodległość. Ale również i naszą. Ponosi tysiące ofiar, zarówno w siłach zbrojnych, jak i ludności cywilnej. Dlatego od pierwszych dni tej tragedii jesteśmy solidarni z Ukrainą. Ten bohaterski naród nie pozostaje w walce sam, ma wsparcie u wielu sojuszników. Te wydarzenia uzmysławiają nam, jak ważne są nasze wspólne wysiłki w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa granic Polski, ale również i Unii Europejskiej.
Na koniec Zbigniew Burzyński zaznaczył, że niezmiennie od 84 lat dzień 1 września to dla nas przede wszystkim symbol wielkiego bohaterstwa i poświęcenia polskiego żołnierza.
- W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom walczącym na wielu frontach II wojny światowej. Pamiętamy o poświęceniu partyzantów, harcerzy oraz tysięcy członków organizacji zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego. Oddajemy także hołd ofiarą hitlerowskich oraz stalinowskich obozów zagłady.
Po przemówieniu prezydenta, zgromadzeni uczcili minutą ciszy wszystkich poległych obrońców naszej ojczyzny. Następnie modlitwę w intencji bohaterów września 1939 roku odprawił dziekan kutnowski, ks. Jerzy Swędrowski.
Uroczystości zakończyły się złożeniem przez przybyłe delegacje kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą. W obchodach wzięli udział m.in. parlamentarzyści z Kutna i regionu, a także prezydent i wiceprezydenci Kutna, członkowie zarządu Powiatu Kutnowskiego, wójt gminy Kutno, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele służb mundurowych, kutnowskich stowarzyszeń oraz szkół i instytucji.
Kutnowskie uroczystości związane z 84. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej zorganizowali: Prezydent Miasta Kutno, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz Dyrektor I LO PUL Liceum Mundurowego w Kutnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.