reklama
reklama

Kutno oddało hołd ofiarom. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa (ZDJĘCIA)

Opublikowano:
Autor:

Kutno oddało hołd ofiarom. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaWczoraj uczczono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W symbolicznym geście hołdu kwiaty w imieniu samorządu Kutna złożyli Zbigniew Wdowiak – zastępca prezydenta miasta oraz Robert Feliniak – wiceprzewodniczący Rady Miasta.
reklama

Złożono kwiaty

11 lipca 2025 roku, po raz pierwszy Kutno oficjalnie uczciło Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W imieniu samorządu kutnowskiego kwiaty złożyli Zbigniew Wdowiak – zastępca prezydenta Kutna oraz Robert Feliniak – wiceprzewodniczący Rady Miasta Kutno.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Muzeum Pałac Saski w Kutnie oraz Związku Sybiraków w Kutnie.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej.

reklama

Święto zostało ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku i nie jest dniem wolnym od pracy.

W uchwale przyjętej 22 lipca 2016 roku Sejm oddał hołd ofiarom mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej (Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach i przedstawicielach innych mniejszości narodowych), dokonywanych w latach 1943–1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji, jak i wyraził wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w mordach i ratowali Polaków.

reklama

Sejm wyraził również uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej.

Na dzień święta wybrano 11 lipca, kiedy to przypada rocznica tzw. „Krwawej niedzieli” 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo