To ważna rocznica
Minęły 85 lata od tragicznych wydarzeń, które odmieniły losy Polski i świata. 1 września 1939 roku wojska niemieckie, bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny, zaatakowały nasz kraj, co stało się początkiem II wojny światowej. Polacy, broniąc niedawno odzyskanej niepodległości, wykazali się niezwykłym heroizmem, a krwawe walki kosztowały miliony istnień ludzkich. Dziś, po 85 latach, pamięć o tamtych chwilach wciąż jest żywa, a rocznica wybuchu wojny obchodzona jest w całej Polsce.
W Kutnie, symbolicznie zorganizowano uroczystości upamiętniające to ważne dla historii kraju wydarzenie. W samo południe rozległy się syreny alarmowe, sygnalizując moment refleksji i pamięci. Pod Muzeum Bitwy nad Bzurą zgromadzili się mieszkańcy miasta, aby wziąć udział w ceremonii, która miała na celu oddanie hołdu poległym w walce o wolność naszej ojczyzny.
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PUL w Kutnie wciągnęli flagę państwową na maszt, co symbolizowało nie tylko pamięć o przeszłości, ale i nadzieję na przyszłość. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał prezydent miasta, Mariusz Sikora, który poruszył najważniejsze aspekty pamięci narodowej.
- Niezmiennie od 85 lat dzień 1 września to dla nas głównej mierze symbol wielkiego bohaterstwa i poświęcenia polskiego żołnierza. W tym dniu przede wszystkim oddajemy hołd żołnierzom stawiającym opór hitlerowskim i sowieckim agresorom. Pamiętamy o obrońcach Westerplatte, Helu, Warszawy. O żołnierzach walczących nad Bzurą, pod Wizną i Mokrą. pamiętamy również o tych którzy oddali życie na innych frontach II wojny światowej. – mówił prezydent Sikora.
Sikora przypomniał także o tragicznym losie mieszkańców Kutna, którzy doświadczyli dramatu wojny poprzez częste naloty lotnictwa niemieckiego. Bomby spadały na dworzec kolejowy, koszary 37 pułku piechoty oraz szpital, a miasto stało się miejscem, gdzie powstał ważny ośrodek sanitarny dla rannych żołnierzy.
Po przemówieniu zgromadzeni uczcili pamięć wszystkich poległych obrońców naszej ojczyzny minutą ciszy, oddając hołd niezatartej pamięci tych, którzy walczyli o wolność Polski. Uroczystość zakończyła się modlitwą w intencji bohaterów września 1939 roku, którą odprawił ks. Jerzy Swędrowski, a następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Walk nad Bzurą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.