reklama
reklama

Kutno pamięta o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej. "Mordowano głównie dzieci, kobiety i starców" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kutno pamięta o ofiarach Zbrodni Wołyńskiej. "Mordowano głównie dzieci, kobiety i starców" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
19
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaKutno upamiętniło tych, którzy zostali brutalnie zamordowani przez ukraińskich nacjonalistów w trakcie ludobójstwa na Wołyniu. Jak przypominano był to jeden z najkrwawszych momentów w historii Polski.
reklama

Kutno oddaje hołd ofiarom zbrodni na Wołyniu

W uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni wołyńskiej brały udział rodziny tych, których najmocniej dotknęły tamte wydarzenia, a także delegacja radnych rady miasta – wiceprzewodniczący Robert Feliniak i radni Arkadiusz Olesiński, oraz Jan Dębski.

O tym, do jakich czynów względem polskiej ludności dopuszczali się ukraińscy nacjonaliści ze Stepanem Banderą na czele przypomniał Robert Feliniak.

reklama

Do ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej dochodziło w latach czterdziestych

- Mija 80 lat od wydarzeń, jakie miały miejsce na kresach wschodnich Rzeczpospolitej, głównie na terenach województwa wołyńskiego. 11 lipca 1943 członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, frakcja Stepana Bandery i podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia wraz z sąsiadami ofiar – ukraińską ludnością – dokonali ataku na miejscowości zamieszkiwane przez Polaków. Mordowano głównie dzieci, kobiety i starców – przypominał Robert Feliniak.

Z Wołynia na ziemię kutnowską. Ocalałe rodziny osiedliły się u nas

Ten dzień nazywany jest Krwawą Niedzielą. Wiceprzewodniczący rady podkreślał, że to jeden z najtragiczniejszych momentów w historii polskiego narodu. Zabójstw dokonywano w niezwykle brutalny sposób i często używano do tego siekier, wideł. Stosowano tortury.

reklama

- Ludzie byli paleni żywcem, wrzucani do studni, kobiety były gwałcone – mówił R. Feliniak.

Jak dodawał terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków zginęło. Nieliczni, którym udało się ujść z życiem, musieli uciekać ze swoich domów.

- Po wojnie kilkanaście rodzin osiadło również na ziemi kutnowskiej. Dzisiaj oddajemy hołd ofiarom ludobójstwa i łączymy się w bólu z rodzinami zamordowanych – zakończył wiceprzewodniczący rady.

reklama

Potem radni i rodziny ofiar zbrodni wołyńskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu pamięci narodowej na cmentarzu parafialnym w Kutnie.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama