reklama
reklama

Kutno upamiętniło 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kutno upamiętniło 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
24
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaDziś w Kutnie odbyły się obchody 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji samorządowcy oraz przedstawiciele kutnowskich instytucji złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia.
Reklama lokalna
reklama

Dokładnie 161 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem zbrojnym. W czasie trwającego ponad rok zrywu niepodległościowego do różnych oddziałów powstania zgłosiło się około 200 000 osób.

- Starcie było z góry skazane na porażkę. Powstańcy musieli stawić czoło armii rosyjskiej, w której na tamten czas było około 500 000 żołnierzy. Powstanie, choć przegrane odegrało pewną rolę w procesie odzyskania niepodległości. Często do wydarzeń z 1863 roku odnosił się chociażby marszałek Józef Piłsudski – mówił Kazimierz Śwircz, kustosz w Muzeum Pałac Saski w Kutnie, który przypomniał zebranym historię Powstania.

reklama

W styczniu i lutym 1863 r. przebywali w Kutnie członkowie Tymczasowego Rządu Narodowego w związku z zamiarem przekazania generałowi L. Mierosławskiemu władzy nad powstaniem. Powstańcy zorganizowali akcję zbrojną na terenie ziemi kutnowskiej w nocy z 22 na 23 stycznia. Był to udany atak na Żychlin. 

Latem 1863 roku pod Kutnem stoczono kilka ważniejszych bitew. 1 i 2 lipca pod Kutnem, 9 lipca pod Kterami, 23 lipca pod Dobrzelinem, 18 sierpnia znów pod Kutnem, 29 i 30 sierpnia  pod Krośniewicami oraz 7 września pod Oporowem. Po upadku powstania represje w kutnowskiem dotknęły w sumie 182 osoby, w Żychlinie sąd wydał surowe wyroki na 48 osobach, w Krośniewicach skazano 13 osób.

reklama

W 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, przedstawiciele władz Kutna z zastępcą prezydenta Zbigniewem Wdowiakiem i przewodniczącym Rady Miasta Mariuszem Sikorą nie zapomnieli o poległych uczestnikach niepodległościowego zrywu i złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia. W obchodach uczestniczyli również przedstawiciele władz powiatowych: starosta kutnowski Daniel Kowalik i członek Zarządu Powiatu Kutnowskiego Marek Kubasiński. Gminę Kutno reprezentowali natomiast sekretarz gminy Jacek Saramonowicz i kierownik Referatu Organizacyjnego Jolanta Mikołajczyk.

Warto wspomnieć, że tablica przy ul. Sienkiewicza, gdzie odbyły się dzisiejsze uroczystości, została ufundowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej 41 lat temu. Przedstawiciele również złożyli tam dzisiaj kwiaty.

reklama

Info: UM Kutno/Powiat Kutnowski/własne

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama