Rocznica powstania
Dziś o godzinie 12.00 w Kutnie odbyła się uroczysta ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą 162. rocznicę Powstania Styczniowego.Wydarzenie to zgromadziło przedstawicieli władz lokalnych oraz instytucji, którzy pragnęli oddać hołd bohaterom zrywu narodowowyzwoleńczego.
Krótką historię powstania przybliżył uczestnikom Piotr Kowalski z Muzeum Pałac Saski w Kutnie.
- 162 lata temu wybuchło powstanie styczniowe, które było najdłuższym polskim zrywem narodowo-wyzwoleńczym w epoce po rozbiorowej – rozpoczął swoje wystąpienie Kowalski.
Podkreślił, że pomimo licznych trudności, powstanie zyskało ogromne znaczenie w historii Polski.
- Jak pokazują liczby, powstanie z góry wskazane było na niepowodzenie, ponieważ przez cały okres walk w oddziałach powstańczych walczyło 200 tys. ochotników, którzy musieli stawić czoła regularnej armii rosyjskiej. – dodał.
Przypomniał również o pierwszych walkach na ziemi kutnowskiej, które miały miejsce już w noc wybuchu powstania, 22 na 23 stycznia 1863 roku.
W tym czasie zdobyto Żychlin, jednak już następnego dnia został on odbity przez Rosjan.
22 stycznia do Kutna przyjechali przedstawiciele tymczasowego rządu narodowego. W lecie miały miejsce kolejne ważne bitwy, w tym te pod Kutnem, Kterami, Dobrzelinem, Krośniewicami oraz Oporowem.
- Powstanie Styczniowe było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Była to walka nie tylko o wolność i niepodległość, ale i o prawa obywatelskie, które zainspirowały przyszłe pokolenia Polaków do walki o niepodległość. Powstańcy styczniowi otoczeni byli wielką czcią w II RP" – podkreślił Kowalski.
Na zakończenie uroczystości przedstawiciele władz Kutna oraz innych instytucji złożyli kwiaty pod tablicą.
Ceremonia była nie tylko wyrazem szacunku dla poległych, ale także przypomnieniem o znaczeniu walki o wolność, która trwała przez dziesięciolecia w historii Polski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.