Większość z korzystających z dotacji zamieniała do tej pory tradycyjne piece węglowe na ogrzewanie gazowe. Nieco mniejszym zainteresowaniem cieszyły się piece na eko-groszek. Jeszcze mniejsza liczba mieszkańców decydowała się na montaż pomp ciepła lub pieców na pellet. W budżecie na 2021 rok nie zabrakło wsparcia dla mieszkańców chcących zmienić swoje źródło ciepła. Program ulegnie jednak delikatnej zmianie.
- Chodzi o zasady przyznawania dotacji. Do tej pory przyznawaliśmy pieniądze dla mieszkańców, którzy wymieniali swoje piece również na te, na eko-groszek. Teraz chcielibyśmy, aby dotowane były jeszcze bardziej ekologiczne inwestycje. Myślę tu na przykład o przyłączach gazowych, piecach na pellet, piecach olejowych czy pompach ciepła – wyjaśnia Jacek Boczkaja, Zastępca Prezydenta Kutna.
Nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2021 roku. Kwota dotacji pozostaje bez zmian czyli może to być maksymalnie 50 procent całej wartości inwestycji, ale nie więcej niż 3000 złotych. Warto przypomnieć do tej pory z miejskiego programu skorzystało 375 gospodarstw domowych. Dla porównania w sąsiednim Łowiczu nie prowadzi się podobnego programu finansowanego z budżetu miasta, podobnie jest w Sieradzu. W Zduńskiej Woli – jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Polski, dzięki miejskim programom wymieniono dotychczas 250 pieców starego typu.
Komentarze (19)
rok temu | ocena +2 / -1
Smell
Jesli jest gaz w ulicy to nie ma litości do tych śmierdzieli. Jak nie stać to sprzedać dom i przeprowadzić się do bloku.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +4 / -0
es
Osiedle Tarnowskiego. Nie można otworzyć okna, na spacer - zapomnij. Przystanek na Skłodowskiej w stronę miasta, smród, że nie da się stać. Im piękniejszy dom i obejście, tym gorszy dym. Dawniej na takich kopciuchów mówiło się "dziadoki".
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +2 / -0
anty śmierdziel
Na końcu ul Polnej jest taka brudna piętrówka. Tam to dopiero palą czym popadnie.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +1 / -1
Monika.
Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepi... Rozwiń
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +3 / -0
kutnowiak
Dziś rano koło dziewiątej na Grunwaldzkiej w wulkanizacji przy torach chyba opony szły w piec , kopcili czarno i intensywnie !!!
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +3 / -0
on67
Facet z wulkanizacji nie jest samobójcą że palił oponami , po prostu ma taki węgiel . Służby chcą sprawdzać czym palimy OK. Ale może ktoś sprawdzi składy opałowe czym handlują . Jak się zlikwiduję przyczynę , nie powstanie skutek. Szczęśliwego Nowego Roku.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +0 / -1
es
BYLE CO KUPUJE I BYLE CZYM PALI.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +3 / -0
strejndzers
bardzo ladnie
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +11 / -1
obserwator
35 lat temu było więcej kotłów węglowych niż dziś a powietrze było czyściejsze . Tylko że 35 lat temu spalany był tylko węgiel z Polski i nie palono w piecach plastikami bo było go mało . Jeszcze jedno , ludzi stać na dobre auta ale pieca nie wymieni bo jego nie widać a samochód już tak.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +5 / -0
Romek
Czy w ten wydany milion wliczone są wynagrodzenia urzędników rozpatrujących wnioski ?
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +4 / -0
Robert
Za 3000 zł to nawet 10% pompy ciepła nie kupi, ale inicjatywa godna naśladowania, może się rozwinie nieco finansowo.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +0 / -1
NN
Kiedy bloki na Krośniewickiej ?
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +0 / -0
Adi
Teraz jak masz stary dom tylko pellet
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +4 / -1
Piecuch
jak się ściemni to nikomu dymek z komina nie przeszkadza
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +7 / -2
Abxv
Maksymalnie 3k, a koszt wymiany pieca na choćby gazowe, to ok. 30k z podłączeniem gazu. Pompa ciepła ma sens tylko z panelami fotowoltaicznymi, a to już 60k. Kogo na to stać? Zarobki w Kutnie nadal marne.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +3 / -2
Tylko cieplo systemowe
Dlatego kopciuchy w Polsce jeszcze długo długo pozostaną. A dlaczego się nie przyłącza domów jednorodzinnych do sieci miejskiej tylko bloki i niech im tez grzeja np. od końca września do polowy maja, oczywiście w domku kaloryfer więcej by był odkrecony niż w bloku ale lepsze to niż palenie w piecu czy drogi gaz.Tak ciężko w 21 wieku poprowadzić rur... Rozwiń
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +2 / -1
mieszkaniec
Na Batorówce domki były popodłączane ,ale ze względu na koszty Janusze się poodłączali i palą czym chcą.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +0 / -2
nowociasny
Gdybyś rapował na Boczku, to byś kasę miał.
Zgłoś
Oceń
rok temu | ocena +4 / -0
Rom
W mieście kopca, a na wsiach to dopiero dramat. W Bielawkach to horror , okna nie otworzysz. Bogdan czym Ty palisz, że zakapcasz całą okolicę. Gdzie gmina gdzie policja?
Zgłoś
Oceń