Reklama

Reklama

Kutnowscy strażacy odnotowali niemal 100 takich pożarów. Teraz apelują do mieszkańców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum

Kutnowscy strażacy odnotowali niemal 100 takich pożarów. Teraz apelują do mieszkańców - Zdjęcie główne

Co roku początek wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków.  Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie apelują do mieszkańców, by ci nie wypalali traw. | foto poglądowe/archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Co roku początek wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków.  Strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie apelują do mieszkańców, by ci nie wypalali traw. To zjawisko niebezpieczne dla środowiska i wielkie zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Tylko w minionym roku w powiecie kutnowskim odnotowano ponad 90 takich pożarów. 

Reklama

Strażacy ostrzegają: "Wypalanie traw jest przyczyną wielu pożarów"

- Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie - podkreśla mł. bryg. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.

Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. 

Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób w całej Polsce.

Niemal 100 pożarów traw i nieużytków w powiecie kutnowskim

Na terenie powiatu kutnowskiego w 2022 roku Komenda Powiatowa PSP w Kutnie odnotowała 92 pożary traw i nieużytków, co stanowi ponad 28 % wszystkich pożarów. 

- W działaniach udział brało w sumie 116 zastępów gaśniczych zarówno PSP i OSP zużywając do gaszenia 200 m3 wody. Średnio w jednym zdarzeniu pożaru traw brało udział 7 strażaków - informuje oficer prasowy KP PSP w Kutnie.

Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Warto podkreślić, że wypalanie traw jest zabronione, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł. 

- Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat - dodaje mł. bryg. Mariusz Jagodziński.

Całkiem niedawno, bo 15 marca br. do pożaru trawy doszło w pobliskiej Łęczycy. Wówczas sytuację udało się szybko opanować, niejednokrotnie jednak strażacy nie mają takiego szczęścia. 

- Działania straży pożarnej polegały na podaniu jednego prądu wody na palącą się trawę oraz sprawdzeniu terenu działań- osób poszkodowanych nie stwierdzono - relacjonuje oficer prasowy KP PSP w Łęczycy. 

W interwencji trwającej 30 minut udział brały 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, łącznie 9 strażaków.

Info: KP PSP Kutno/własne

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy