Strażacy ostrzegają: "Wypalanie traw jest przyczyną wielu pożarów"
- Wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Jest to jednak całkowicie błędne myślenie - podkreśla mł. bryg. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie.
Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.
Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które niejednokrotnie prowadzą do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób w całej Polsce.
Niemal 100 pożarów traw i nieużytków w powiecie kutnowskim
Na terenie powiatu kutnowskiego w 2022 roku Komenda Powiatowa PSP w Kutnie odnotowała 92 pożary traw i nieużytków, co stanowi ponad 28 % wszystkich pożarów.
- W działaniach udział brało w sumie 116 zastępów gaśniczych zarówno PSP i OSP zużywając do gaszenia 200 m3 wody. Średnio w jednym zdarzeniu pożaru traw brało udział 7 strażaków - informuje oficer prasowy KP PSP w Kutnie.
Należy pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h (szybki bieg to prawie 20 km/h, szybka jazda na rowerze to około 30 km/h). W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.
Warto podkreślić, że wypalanie traw jest zabronione, a kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5 tys. zł.
- Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można nawet trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat - dodaje mł. bryg. Mariusz Jagodziński.
Całkiem niedawno, bo 15 marca br. do pożaru trawy doszło w pobliskiej Łęczycy. Wówczas sytuację udało się szybko opanować, niejednokrotnie jednak strażacy nie mają takiego szczęścia.
- Działania straży pożarnej polegały na podaniu jednego prądu wody na palącą się trawę oraz sprawdzeniu terenu działań- osób poszkodowanych nie stwierdzono - relacjonuje oficer prasowy KP PSP w Łęczycy.
W interwencji trwającej 30 minut udział brały 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, łącznie 9 strażaków.
Info: KP PSP Kutno/własne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.