Kutnowscy twórcy ludowi wystawiali „rzeźbę kutnowską” w Krakowie

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przez wiele dni sierpnia członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej rzeźbiarze: Dorota Stanicka, Józef Stańczyk, Magdalena Wojtczak, Andrzej Wojtczak, Józef Marciniak, Sławomir Suchodolski oraz metaloplastyk Jan Wasiak brali udział w XXXIX Targach Sztuki Ludowej w Krakowie.Rzeźba ludowa jest naszym lokalnym bogactwem kulturowym. Region kutnowski może poszczycić się ponad trzydziestu twórcami, których sztuka znana jest już nie tylko w kraju, ale w całej Europie, a nawet na innych kontynentach. Rzeźbiarze kutnowscy przez okres wielu lat doskonalenia warsztatu i własnych poszukiwań twórczych stworzyli tzw. "kutnowską szkołę rzeźbienia".

Udział w Targach jest promocją „rzeźby kutnowskiej”, naszego regionalnego dziedzictwa na arenie nie tylko kraju, bowiem impreza ta ma charakter międzynarodowy.

Targi te kreują i promują lokalne i regionalne dziedzictwo, twórczość ludową i tradycje regionalne. W trakcie trwania Targów wystawiają się na stoiskach twórcy, którzy poświęcając czas pokazują swoje prace i proces ich tworzenia. Na Rynku pojawia się około 120 kramów ze sztuką ludową i rękodziełem artystycznym, prowadzonych przez Spółdzielnie i Spółki Cepeliowskie oraz twórców ludowych. Jest to szansa, by pokazać to, co najpiękniejsze, co jeszcze nie zaginęło w tradycji rzeźby ludowej regionu kutnowskiego mieszkańcom Krakowa i turystom przyjeżdżającym do tego miasta nie tylko z Polski, ale i zza granicy. Przez ten czas na Krakowskim Rynku Głównym prezentują się przede wszystkim twórcy – jest ich około 800. Poszczególne dni poświęcone były różnym krajom (Słowacja, Ukraina, Węgry) oraz polskim regionom, miastom i wioskom, co pozwoliło publiczności zapoznać się z ich kulturowym bogactwem i turystycznymi atrakcjami. Podczas Targów na Rynku pojawili się m.in. uczestnicy ogólnopolskiego konkursu gawędziarzy, instrumentalistów i śpiewaków „Sabałowe Bajania”, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki”, Kapela Haniaczyków, Lidia Jazgar, Hanka Wójciak, Franciszek Makuch oraz soliści Opery Krakowskiej.

Pokazywane jest tutaj to, co jeszcze jest żywe w polskiej kulturze rodzimej. Targom towarzyszą prezentacje zespołów artystycznych ludowych z różnych stron świata (około 160).

Stoisko kutnowskich twórców ludowych z własnoręcznie wykonanymi rzeźbami podczas Cepeliady pozwala budować naszą markę - „kutnowską szkołę rzeźbienia”, już rozpoznawalną na rynku sztuki ludowej w Polsce i za granicą. Aby móc się pokazać ze swoim rękodziełem na Targach, trzeba przejść weryfikację. Ostatnio taką pozytywną weryfikację przeszedł Jan Wasiak, który potrafi wyczarować piękne rzeczy z metalu – był twórcą metalowych róż, które były wręczane w ubiegłym roku podczas 40-lecia Święta Róży.

Targi organizowane są przez Fundację „ Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło poprzez Biuro Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, 31-141 Kraków, ul. Słowiańska 3, http://www.cepelia.krakow.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE