- Trudno nam uwierzyć, by tak pochopnie można było zlikwidować bibliotekę która działa ponad 60 lat, z której korzystało kilka pokoleń uczących się studentów, nauczycieli, rodziców chcących świadomie wychowywać swoje dzieci. Bibliotekę, która rocznie organizuje ponad 100 zajęć dla uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, prelekcje dla rodziców, organizuje po kilkanaście akcji promujących czytelnictwo, współpracując z większością szkół powiatowych i instytucji działających na rzecz edukacji - piszą pracownicy kutnowskiej biblioteki.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka nie zamierza jednak poddać się bez walki. Pracownicy utworzyli petycję, pod którą może podpisać się każdy mieszkaniec. Znajdziesz ją tutaj - KLIK. Jej autorką jest Elżbieta Katarzyna Pilarczyk.
- Edukacja całego społeczeństwa jest rzeczą najwyższej wagi. Ten, kto chce zaszkodzić sieci bibliotek pedagogicznych województwa łódzkiego, szkodzi bezpośrednio ludziom, dyskryminuje mieszkańców powiatów, którzy chcą w oparciu o dostępny księgozbiór naukowy i fachowe wsparcie bibliotekarzy mieć możliwość całożyciowego rozwoju oraz podnoszenia swoich kwalifikacji - przekonuje żarliwie autorka petycji.
Jak podkreśla, w wielu miejscowościach, w minionym roku, mieszkańcy zagłosowali na projekty realizowane przez biblioteki pedagogiczne w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego, a likwidacja bibliotek pozbawia nauczycieli i szkoły wsparcia zagwarantowanego obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych bibliotek pedagogicznych.
- Pozbawia się zarazem mieszkańców małych miejscowości dostępu do zasobów kultury i edukacji, możliwości korzystania z bezpłatnego wypożyczania książek, zajęć i wydarzeń organizowanych przez te biblioteki. W ten sposób Łódzkie stanie się zaściankiem Polski, z którego mieszkańcy będą emigrować, nie mając tu żadnej szansy na rozwój. - pisze Elżbieta Katarzyna Pilarczyk.
Głosy poparcia przeciw likwidacji Biblioteki Pedagogicznej zbierane są również bezpośrednio w bibliotece.
Tymczasem wicemarszałek Zbigniew Ziemba jako powód reorganizacji bibliotek, oprócz optymalizacji działania, podaje skomplikowane kwestie lokalowe. Wicemarszałek zapewnia, że żaden pracownik nie straci pracy. Dzisiaj po południu odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie.
– Każdy pracownik pozostanie zatrudniony przez tego samego dyrektora biblioteki, który teraz go zatrudnia – uspokaja Zbigniew Ziemba. - Optymalizujemy prace bibliotek publicznych. Staną m.in. książkomaty, uruchomiona zostanie usługa, "książka na telefon”, rozszerzony będzie dostęp do platform on-line. - Zależy nam na maksymalnym zwiększeniu dostępności księgozbiorów dla czytelników – dodaje wicemarszałek.
Jednym z rozwiązań będzie pojawienie się książkomatów. W urządzeniu będzie można przejrzeć zbiory biblioteki, zamówić wybrane tytuły i odebrać zamówioną książkę.
Druga nowa forma działania to „książka na telefon”. Po zamówieniu książki w szkole, zostanie ona dowieziona nauczycielowi.
Wicemarszałek dodał, że rozwój nowych technologii daje też możliwość dostępu do platformy zasobów edukacyjnych IBUK Libra.
- W przyszłości będzie można też korzystać z usług platformy, którą zamówimy. Będzie to platforma Legimi, która daje możliwość korzystania z e-booków – dodaje Zbigniew Ziemba.
Wicemarszałek wyliczył, że łączny koszt funkcjonowania bibliotek pedagogicznych to 9,9 mln zł, a koszt filii – ponad 3 mln zł.
– I te filie w większości pracują w godzinach od 9 do 15. Po wprowadzeniu książkomatów będą w zasadzie całodobowe – wyjaśniał wicemarszałek, który zwrócił też uwagę, że zwiększony dostęp otrzymają również osoby niepełnosprawne. Teraz w siedzibach bibliotek czekają na nie często problemy architektoniczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.