Reklama

Reklama

Kutnowska Karta Mieszkańca już w przyszłym roku! Sprawdź szczegóły 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum

Kutnowska Karta Mieszkańca już w przyszłym roku! Sprawdź szczegóły  - Zdjęcie główne

Kutnowska Karta Mieszkańca już w przyszłym roku! Sprawdź szczegóły  | foto poglądowe/archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę w sprawie przyjęcia Kutnowskiej Karty Mieszkańca. Przy okazji poznaliśmy też więcej szczegółów na temat wydawania karty, jej formy czy też dostępnych ulg. 

Reklama

O Kutnowskiej Karcie Mieszkańca wspominaliśmy już na łamach KCI w minionym tygodniu. Wtedy jednak nie wiedzieliśmy, czy uchwała w tej sprawie zostanie przyjęta przez Radę Miasta. Podczas wtorkowej (20.12) sesji radni jednomyślnie przegłosowali projekt 20 głosami "za".

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, program skierowany jest do mieszkańców Kutna, a jego głównymi celami są umocnienie tożsamości i integracji lokalnej oraz promocja samorządu miejskiego. 

- Program ma także na celu ułatwienie dostępu do usług publicznych, oferty edukacyjnej, sportowej oraz kulturalnej na terenie naszego miasta, co bezpośrednio wpłynie na zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w życiu społecznym Kutna. Kutnowska Karta Mieszkańca, w zależności od przyjętych systemów ulg, zniżek i atrakcji, może stanowić jeden z elementów skłaniających mieszkańców do meldowania się̨ na terenie miasta, co potencjalnie przyczyni się do zwiększenia dochodów budżetu miasta oraz wzmocni potencjał demograficzny - czytamy.

Środki niezbędne na realizację programu pokrywane będą z budżetu Miasta Kutna, z wyłączeniem ofert partnerów zewnętrznych

Podczas sesji podkreślono, że konkretny zakres przysługujących posiadaczom Karty ulg nie jest jeszcze znany. Wiadomo jednak, że dotyczyczyć one będą przede wszystkim korzystania z instytucji takich jak Kutnowski Dom Kultury, Muzeum Regionalne czy Aquapark. Inne przywileje to chociażby ulgi dla parkujących w strefie płatnego parkowania, a także w przyszłości dla korzystających z transportu miejskiego.

- Proszę pamiętać o tym, że jeżeli wprowadzamy Kartę Mieszkańca i ulgi dla mieszkańców to z tego tytułu dochody instytucji będą niższe, to jest oczywiste. Z drugiej strony ma to też być impuls do większej liczby deklaracji podatkowych. Tylko czas pokaże, na ile uda nam się uzyskać tu jak najlepszy wynik, bo taki jest cel i wówczas będziemy mogli podejmować decyzje, co do rozszerzania zakresu usług Karty Mieszkańca, bądź jej zawężania - zaznaczył zastępca prezydenta Kutna, Zbigniew Wdowiak.

O Kutnowskiej Karcie Mieszkańca szerzej opowiedział zastępca prezydenta Kutna, Zbigniew Wdowiak. Podkreślił, że wiele miast decyduje się na podobne rozwiązania.

- W pewnym stopniu chodzi o ograniczenie migracji z terenu miasta na tereny wiejskie, ponieważ obecnie miasto w sposób nieograniczony zapewnia także mieszkańcom okolicznych gmin dostęp do usług publicznych, a więc wprowadzenie Karty Mieszkańca będzie jednak w pewnym stopniu faworyzować mieszkańców miasta. Naturalnie wynika to z faktu, że to właśnie ci mieszkańcy płacą podatki, które służą później utrzymaniu instytucji publicznych - mówił Zbigniew Wdowiak.

Koordynatorem działań związanych z Kartą Mieszkańca będzie Wydział Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta, który przystąpi do wdrażania tejże karty od początku roku. Jej beneficjentami mogą być osoby zameldowane w mieście róż, te które rozliczają PIT w urzędzie Skarbowym w Kutnie oraz te, które rozliczają w mieście podatek rolny z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Karta Mieszkańca może mieć formę spersonalizowanej karty zbliżeniowej, innej karty lub aplikacji o funkcjonalności karty, przeznaczonej na urządzenia mobilne. Będzie wydawana bezpłatnie na okres dwóch lat liczonych od daty wydania karty.

Uzyskanie karty odbywać się będzie na wniosek złożony w UM Kutno lub punktach specjalnie do tego wyznaczonych, a także przez internet. 

- Wydaje się ją na podstawie prawidłowo wypełnionego wniosku, w którym wymagane jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych zawartych w formularzu oraz wizerunku (fotografii) dla potrzeb niezbędnych do uczestnictwa w programie, złożonego osobiście lub poprzez Internet za pomocą wniosku elektronicznego. Odbiór Karty przez wnioskodawcę będzie możliwy wyłącznie osobiście, za pokwitowaniem odbioru, z wyłączeniem aktywowania aplikacji, która następuję zdalnie - czytamy w projekcie uchwały.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta, Grzegorz Chojnacki podkreślił, że Kutnowska Karta Mieszkańca to kolejny punkt programu wyborczego Porozumienia dla Kutna, który udało się zrealizować.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy