Jedną z tych osób była Pani Marzena, mieszkanka naszego miasta, która przyznaję, że chciałaby w ten sposób pomóc innym.- Pierwszy raz oddałam krew w liceum - mówi Marzena – Słyszałam, że jest ona bardzo potrzebna. Chciałabym w ten sposób pomóc tym , którzy naprawdę jej potrzebują.
Kutnowscy lekarze przyznają, że krew jest potrzebna, a nasz szpital jest w nią ubogi. Podkreślają jednak, że jest to problem ogólnopolski. - Liczba krwiodawców w ostatnim czasie znacząco się zmniejszyła, natomiast potrzeby wzrosły – mówi Wojciech Dzwinacki, lekarz specjalista chorób wewnętrznych.- Brakuje wszystkich grup krwi. Problem jest i trzeba go jakoś rozwiązać. Liczymy tu na wsparcie krwiodawców. Należy podkreślić, że co minutę ktoś potrzebuje krwi. Zaś 450 mililitrów krwi może uratować życie trzem osobom.
Kutnianie rzadziej decydują się udać do szpitala i tam oddać krew. Dlatego też w zdobywaniu potrzebnej krwi pomocny jest ruchomy punkt pobrań, który odwiedza okoliczne miejscowości.
- W połowie każdego miesiąca ruchomy punkt pobrań można znaleźć w centrum naszego miasta.– mówi lekarz Dzwinacki. - Co dwa miesiące w pobliskich miejscowościach. Najwięcej osób oddaje krew w Żychlinie.
Niepokojący jest fakt, że braki krwi mogą znacząco wpłynąć na pracę placówki. Lekarze zgodnie twierdzą, ze wówczas drastycznie może zmniejszyć się liczba planowych zabiegów. Zaś w przypadku poszkodowanych w wypadku, może utrudnić to ratowanie życia. Prognozują oni, że problem z krwią może nasilić się w okresie wakacyjnym.- Chętniej oddają krew osoby młode – mówi lekarz . - W sytuacji gdy wyjadą oni na wakacje, wówczas będzie mniej krwi. W sezonie szkolnym o tyle jest dobrze, że my jeździmy do szkół średnich i tam osoby pełnoletnie chętnie oddają swoją krew.
Kto może być krwiodawcą:Krwiodawcą może być osoba zdrowa w wieku 18 -56 lat. Osoba taka powinna mieć przy sobie dokument ze zdjęciem.
Kandydat na dawce krwi powinien :
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić około dwa litry wody mineralnej bądź soku.
- być wyspany
- spożyć lekki posiłek ( np. pieczywo, chudą wędlinę, ser biały, dżem )
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, mleko, masło, kiełbasę, pasztet, rosół, tłuste mięso oraz jajka.
- ograniczyć palenie papierosów
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony lub przyjmuje leki.
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu
Osoby zainteresowane oddaniem krwi mogą zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi – Punkt Pobrań Krwi w Kutnie (w szpitalu ulica Kościuszki 52)