reklama

Kutnowskie "Amazonki" zapraszają na konsultacje

Opublikowano:
Autor:

Kutnowskie "Amazonki" zapraszają na konsultacje - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKobiety, które dowiedziały się, że muszą podjąć walkę z nowotworem piersi, mogą przyjść do siedziby Kutnowskiego Stowarzyszenia Amazonek w każdy pierwszy czwartek miesiąca w godz. 16:00-18:00 na konsultacje. "My już przeszłyśmy tę drogę. Chętnie podzielimy się z Tobą naszymi doświadczeniami" - zachęcają kutnowskie Amazonki.

Za równy miesiąc, czyli 12 października w Kutnie obchodzone będzie Święto Różowej Wstążki. W nawiązaniu do jego obchodów kutnowskie stowarzyszenie "Amazonek" zachęca do korzystania z ich punktu konsultacyjnego, który działa od stycznia ubiegłego roku. Kutnianki i mieszkanki naszego powiatu - zwłaszcza te młodsze niechętnie jednak dzielą się swoją chorobą, a to głównie dlatego, że przynależność do stowarzyszenia jest tożsama z utratą anonimowości. Jak zauważają przewodniczące klubu, dla wielu kobiet rak piersi jest wciąż tematem tabu lub powodem do wstydu.

W każdy pierwszy czwartek miesiąca w siedzibie stowarzyszenia na kobiety zmagające się z rakiem piersi i potrzebujące wsparcia czeka pomoc ze strony amazonek-ochotniczek, które zostały odpowiednio przeszkolone w dwustopniowym szkoleniu przez wykwalifikowaną kadrę psychologów pracujących na co dzień z chorymi, w tym kobietami po mastektomii. Ochotniczki podpowiedzą i co ważne, mogą także udzielać wsparcia nie tylko samym chorym, ale również ich rodzinom. Ich działania są dedykowane przede wszystkim kobietom, które dowiedziały się o złej diagnozie i są bezradne, ich rodzinom, które chcą pomóc, ale nie wiedzą w jaki sposób, kobietom zaniepokojonym zaobserwowanymi objawami oraz tym, które są tuż po operacji i czekają na dalsze leczenie.

- Wraz z chorobą nowotworową pojawia się strach, bezradność i osamotnienie. Naszą rolą jest podpowiedzieć, jak radzić sobie w tej chorobie na każdym jej etapie, jak oswoić strach, jak poruszać się w systemie lecznictwa - mówi przewodnicząca stowarzyszenia, Dorota Pasińska.

- Podpowiadamy także w jaki sposób i gdzie się oprotezować, jakich domagać się badań, jak rehabilitować rękę po usunięciu węzłów chłonnych, jak radzić sobie z dolegliwościami w trakcie chemioterapii, jak pielęgnować ciało podczas radioterapii itp. - dodaje z-ca przewodniczącej, Renata Buczek.

Każda z pań może także wstąpić do klubu - tutaj nie ma ograniczeń wiekowych. Amazonki zapewniają pomoc psychologów, rehabilitantów, a także masaże i wyjścia na basen. Obecnie stowarzyszenie gromadzi 37 kobiet, gdzie średnia wieku wynosi 60+.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo