Kolejny narkotyk na czarnym rynku. Sanepid alarmuje
Temat dopalaczy znów powraca. Główny Inspektor Sanitarny informuje o pojawieniu się nowego, śmiercionośnego dopalacza. W 2024 r. odnotowano kilka przypadków zgonów, a w materiale biologicznym wykryto substancję pod nazwą N-etylonorpentedron (NEP).
- Przypadki zgonów związane były z użyciem wyłącznie NEP lub w skojarzeniu z innymi substancjami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy. Nowe narkotyki mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia - alarmuje GIS.
Jest śmiertelnie niebezpieczny. Jak działa nowy dopalacz?
NEP występuje w postaci białego, opalizującego proszku lub bryłek w kolorze białym lub jasnożółtym, najczęściej przyjmowany jest przez nos, w drodze waporyzacji lub doustnie.
Jest związkiem chemicznym z grupy syntetycznych katynonów, narkotyków stosowanych ze względu na ich działanie pobudzające. Zażycie NEP stanowić może zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka jako następstwo wystąpienia silnych efektów toksycznych.
Chodzi w szczególności o upośledzenia funkcji układu sercowo-naczyniowego (zaburzenia rytmu serca, zmiany ciśnienia krwi, bezpośrednie działanie kardiotoksyczne), z granicznymi zaburzeniami skutkującymi utratą przytomności z zatrzymaniem krążenia włącznie.
NEP po zażyciu powoduje szereg niekorzystnych efektów psychicznych i poznawczych charakterystycznych dla substancji z grupy katynonów: problemy z kojarzeniem nazw i miejsc, brak orientacji czasowej, drażliwość, nadpobudliwość, agresję, halucynacje, urojenia i myśli samobójcze.
Sanepid zaznacza, że NEP w polskim prawie jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (Dz.U. 2024 poz. 1139, Zał. 3, lp. 13). Wszelkie działania związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi, takie jak wytwarzanie, przetwarzanie albo przerabianie bez stosownego zezwolenia podlegają grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności.
Gdzie szukać pomocy?
Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia: 800 199 990 (codziennie 16.00 - 21.00); Antynarkotykowa Poradnia Internetowa: www.narkomania.org.pl; W sytuacji zagrożenia życia - numer alarmowy 112.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.