Jest wiosna, są oleice
Oleica krówka (Meloe proscarabaeus) to gatunek chrząszcza z rodziny oleicowatych. Preferuje zbiorowiska traw na nasłonecznionych polanach i łąkach. Owady dorosłe spotyka się od kwietnia do czerwca. Na przedstawicieli tego gatunku można natknąć się już w lasach na terenie powiatu kutnowskiego.Ich ciała mierzą od 11 do 35 mm długości, przy czym samce są mniejsze od samic. Mają czarne, niebieskoczarne lub fioletowoczarne ubarwienie. W naszym kraju żyje również oleica fioletowa, która różni się od krówki m.in. mniej chropowatą strukturą ciała, wyraźnie fioletowym pobłyskiem czy wypukłością ciemienia.
Oleice krówki są fitofagami, co oznacza, że żerują na soczystych, zielonych częściach roślin: nie tylko traw czy koniczyn, ale też słoneczników, buraków, ziemniaka i grochów, przez co uważane są za szkodniki. Ponadto są pasożytami pszczół.
Trująca substancja to ich broń
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego chrząszcza jest jego strategia obronna. Zarówno larwy, jak i owady dorosłe, w momencie zagrożenia wytwarzają żółtą, oleistą ciecz, zawierającą kantarydynę – substancję silnie trującą dla wielu bezkręgowych i kręgowych zwierząt owadożernych. U dorosłych owadów krople zawierające kantarydynę wydzielane są przez pory w stawach odnóży — zdolność do jej syntetyzowania mają tylko samce.Czy jest się więc czego bać?
Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi około 0,03 g tej substancji. Pojedynczy owad nie jest jednak w stanie wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny. Nie oznacza to, że substancja jest dla nas zupełnie niegroźna. Jej porcja może bowiem silnie podrażnić ludzką skórę, zwłaszcza gdy substancja dostanie się do nosa i oczu.
Co ciekawe, kantarydyna jest od dawna znanym afrodyzjakiem, stosowanym pod nazwą... muszki hiszpańskiej. Środek ten pozyskiwano z chrząszcza – majka lekarska, należącej do tej samej rodziny majkowatych, co oleica krówka. Kantarydyna działa pobudzająco i wywołuje erekcję, jednak skutki jej stosowania bywają groźne dla zdrowia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.