reklama

Ludzie zabierają... dziki zabite przez samochody! „To niebezpieczne dla życia i zdrowia”

Opublikowano:
Autor:

Ludzie zabierają... dziki zabite przez samochody! „To niebezpieczne dla życia i zdrowia” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW ostatnim czasie kilkukrotnie doszło do udokumentowanych kradzieży dzików zabitych przez samochody. Tak wynika z pisma Powiatowego Inspektoratu Weterynarii datowanego na 7 października, które zostało opublikowane przez stronę internetową Gminy Strzelce. Inspektorat ostrzega – to potencjalne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a padłe dziki są niezbędne weterynarzom do walki z Afrykańskim Pomorem Świń.

Skala problemu jest duża. Weterynaria informuje o przypadkach udowodnionych. Nie wiadomo, czy dzików zabitych przez samochody zabranych zostało jeszcze więcej.

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie informuje, że w ostatnim czasie na terenie pow. kutnowskiego dochodzi do zdarzeń kradzieży tusz dzików zabitych w wyniku wypadku komunikacyjnego. Ostatnie zgłoszenie dotyczyło 8 sztuk dzików zabitych na drodze krajowej między Kutnem a Strzelcami. Po otrzymaniu zgłoszenia pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kutnie niezwłocznie udają się na wskazane miejsce, jednak dzików już nie ma, zostają jedynie widoczne ślady po zdarzeniu - czytamy w piśmie Inspektoratu Weterynarii.

Dlatego Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kutnie przypomina, że martwe dziki są niezbędne do badań nad Afrykańskim Pomorem Świń, jego wczesnym wykryciem na danym terenie i zwalczaniem ASF. W miejscach, które nie są objęte obszarem ochronnym czy obszarem zagrożenia, próbki do badań laboratoryjnych w kierunku ASF pobierane są m.in. od każdego znalezionego martwego dzika i z każdego odstrzelonego dzika wykazującego objawy chorobowe.

Właśnie z tego powodu Weterynaria apeluje do mieszkańców pow. kutnowskiego – w przypadku znalezienia martwego dzika należy ten fakt natychmiast zgłosić do prezydenta miasta/burmistrza lub wójta lub bezpośrednio do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Należy przy tym wskazać dokładną lokalizację zwłok dzika lub przekazać informacje pomocne w ich namierzeniu.

- Zabieranie tusz dzików przez osoby prywatne stanowi zagrożenie zarówno epizootyczne w odniesieniu do ASF, jak również może być niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, jeżeli tusza zostanie wykorzystana na użytek własny bez poddania jej badaniu w kierunku włośnicy - kończy Inspektorat.

Całe pismo znajduje się TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo