reklama
reklama

Masz psa? W tym okresie nie spaceruj z nim po lesie. Jest apel do mieszkańców Kutna i okolic

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Masz psa? W tym okresie nie spaceruj z nim po lesie. Jest apel do mieszkańców Kutna i okolic - Zdjęcie główne

Masz psa? W tym okresie nie spaceruj z nim po lesie. Jest apel do mieszkańców Kutna i okolic | foto poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDuże przedsięwzięcie zaplanowano w najbliższych dniach w naszym regionie. Obejmie ono również tereny powiatu kutnowskiego. Chodzi o akcję wiosennego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. W tym czasie lepiej nie zabierać swoich czworonogów na spacery po lesie.
reklama

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że akcja zostanie przeprowadzona pomiędzy 15 kwietnia a 27 kwietnia 2023 r. Szczepienie lisów obejmie teren powiatów: opoczyńskiego, rawskiego tomaszowskiego, skierniewickiego, łowickiego, kutnowskiego, łęczyckiego (bez gminy Świnice Warckie) oraz gmina Głowno w powiecie zgierskim województwa łódzkiego z wyłączeniem obszarów zabudowanych i akwenów wodnych. 

- Szczepienia będą wykonane metodą zrzutów z samolotów doustnej szczepionki z wysokości ok. 200 metrów. Szczepionka jest zatopiona we wnętrzu przynęty - mieszance pokarmowej w kształcie prostokąta, koloru zielono-brunatnego, o wymiarach 3,9 cm x 3,5 cm x 1,5 cm, lub okrągła o średnicy ok. 3-4 cm o zapachu rybnym. Na terenie województwa łódzkiego zostanie zrzuconych 30 dawek szczepionki na 1 km2 – informuje Katarzyna Lasiecka, Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

reklama

Zapach przynęty jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, dochodzi do zaszczepienia lisa w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową lisa. 

W komunikacie zaapelowano do mieszkańców o nie podnoszenie i nie ruszanie szczepionek. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Jednocześnie przypomina się, iż przez okres dwóch tygodni po przeprowadzeniu akcji szczepienia nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone, aby nie dostały się do strefy z wyłożoną szczepionką jako zwierzęta konkurencyjne do zjedzenia przynęt (np. lasy, pola, łąki).

reklama

Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem te części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołuje ja wirus atakujący ośrodkowy układ nerwowy ssaków. Źródłem zakażenia są chore na wściekliznę zwierzęta dzikie oraz domowe. W czerwcu 2021 r. potwierdzono wystąpienie wścieklizny u lisa w Radomiu, a w kwietniu 2022 r. dwa nowe ogniska w kwietniu w powiecie gostynińskim.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama