Budowa masztu telefonii komórkowej w Kutnie
Przypomnijmy – w niedzielę informowaliśmy o postawieniu ponad 40-metrowego masztu w rejonie ulic Bocznej i Maczka w Kutnie. To stacja bazowa telefonii komórkowej.
Jak wówczas pisaliśmy mieszkańcy zastanawiali się nad tym, czy taka konstrukcja w ich bezpośrednim sąsiedztwie będzie dla nich bezpieczna.
- Wczoraj (30 października – dop. red) późnym wieczorem do godzin nocnych zamontowano dużą stacje nadawczą 4G,5G? Czy co innego? Tuż na rogu Maczka/Rejtana. Dookoła domy i bloki. Czy to legalne? Czy nie ma procedur, aby była odpowiednia odległość od zabudowań? - pisała nam Czytelniczka.
W odpowiedzi na nasze pytania inwestor – P4 Sp. z.o.o. - zapewniał, że wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami i stacja będzie musiała spełnić szereg restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa.
- Stacja ta, tak jak każda inna, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpośrednio przed jej komercyjnym uruchomieniem, będzie podlegała obowiązkowym pomiarom pola elektromagnetycznego (PEM) w miejscach dostępnych dla ludności realizowanym przez laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Raport z takich pomiarów pola elektromagnetycznego stanowi obowiązkowy element zgłoszenia stacji bazowej do organu ochrony środowiska i będzie także publicznie dostępny dla każdego w ogólnopolskiej bazie danych SI2PEM.gov.pl. Jedynie w przypadku spełnienia wszystkich obowiązujących norm możliwe jest jej uruchomienie. Co istotne, normy te muszą być bezwzględnie dotrzymane we wszystkich miejscach dostępnych dla ludności, co jest sprawdzane właśnie w ramach pomiarów realizowanych obowiązkowo dla każdej stacji bazowej przez laboratoria akredytowane, a także może być zawsze przedmiotem kontroli w ramach pomiarów prowadzonych przez uprawnione organy państwowe, o której to kontroli operator nie jest wcześniej informowany – podkreślał w przesłanej nam odpowiedzi Michał Ciach, Ekspert ds. Public Affairs P4 Sp. z.o.o.
Mieszkańcy alarmują sanepid
Więcej o tym, co na temat stacji bazowej w rejonie ulic Maczka i Bocznej miał nam do przekazania inwestor przeczytasz w naszym NIEDZIELNYM ARTYKULE.
Krótko po jego publikacji od jednego z mieszkańców dowiedzieliśmy się, że sprawą tej inwestycji zainteresowano Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kutnie. Poproszono o wykonanie pomiarów w celu sprawdzenia, czy stacja jest bezpieczna.
Sanepid już odpowiedział mieszkańcom, a ci przekazali nam treść tej odpowiedzi. Jak poinformowano sprawa została przekazana do innej instytucji.
- Państwa interwencja z dnia 06.11.2023r. dotycząca wykonania pomiarów nowopowstałej stacji bazowej GSM P4 została przekazana do rozpatrzenia zgodnie z kompetencjami Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska w Łodzi, Delegatura w Skierniewicach – odpowiada Celina Marciszewska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kutnie.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska także zdążył już odpowiedzieć mieszkańcom. Poinformowano, że stacja bazowa telefonii komórkowej nie jest jeszcze eksploatowana.
- Inspekcja Ochrony środowiska bierze udział w przekazywaniu do użytkowania obiektów lub instalacji, realizowanych jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. W związku z powyższym zajęcie stanowiska na etapie przygotowania przedsięwzięcia budowy stacji bazowej telefonii komórkowej, będącej źródłem promieniowania elektromagnetycznego, pozostaje poza kompetencjami Inspekcji Ochrony środowiska – komentuje Marzena Sokołowska, Kierownik Delegatury WIOŚ w Skierniewicach.
Nadzór budowlany o stacji bazowej w Kutnie
W międzyczasie na nasze pytania odpowiedział Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Poinformowano nas, że budowa jest realizowana na podstawie decyzji Starosty Kutnowskiego o pozwoleniu na budowę wydanym w kwietniu tego roku.
- Inwestor- Spółka P4 Sp. z o.o. dokonał zgłoszenia w PINB zgodnie z art. 41 ust 4 ustawy Prawo budowlane, o zamiarze rozpoczęcia robót budowlanych polegających na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej sieci P4 nr KUT3316A wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Stacje bazowe telefonii komórkowej są kluczowym elementem sieci telekomunikacyjnej, umożliwiającym efektywne i nieprzerwane połączenie. Przedmiotowa stacja bazowa składa się z wieży stalowej rurowej wraz ze sztycą odgromową, posadowionej na betonowej płycie fundamentowej – informuje Beata Wójcik, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kutnie.
Wysokość konstrukcji wraz ze sztycą odgromową wynosi 43,3 m. Inspektorat dodaje, że u podstawy wieży mocowane są urządzenia zasilające, sterujące i nadawczo-odbiorcze zlokalizowane w szafach aparaturowych umieszczonych na typowych rusztach stalowych, oraz anteny sektorowe (sztuk 6) zamontowane na wysokości 40,6 m i anteny radioliniowe (sztuk 6) zamontowane na wysokości ok. 37,8 m.
- Zadaniem stacji bazowej jest zapewnienie transmisji sygnału pomiędzy użytkownikiem telefonii komórkowych, a siecią – dodaje Beata Wójcik.
Przypomnijmy, że jak mówił nam inwestor, przewidywany termin uruchomienia stacji to grudzień br. po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności z tym związanych.
Jak podkreśla P4 w Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.