Maszt na kutnowskim osiedlu
Jakiś czas temu odezwała się do nas jedna z Czytelniczek informując o inwestycji realizowanej w rejonie ulic Maczka i Bocznej w Kutnie. Przesłała nam także zdjęcia, które można zobaczyć w galerii pod artykułem.
- Proszę o zainteresowanie się budową prawdopodobnie masztu telefonii komórkowej zlokalizowanej przy ulicy Maczka w Kutnie – pisała nam Czytelniczka.
Z kolei wraz z końcem października otrzymaliśmy kolejną wiadomość w tej sprawie. Tym razem informowano nas, że maszt został już postawiony.
- Wczoraj (30 października – dop. red) późnym wieczorem do godzin nocnych zamontowano dużą stacje nadawczą 4G,5G? Czy co innego? Tuż na rogu Maczka/Rejtana. Dookoła domy i bloki. Czy to legalne? Czy nie ma procedur, aby była odpowiednia odległość od zabudowań? - pisała nam Czytelniczka.
Temat został również poruszony w mediach społecznościowych. Wśród komentarzy większość było z natury tych szyderczych w stylu „już mnie coś w krzyżu łupie”, albo „ja już mam kaszel”.
Wśród nich pojawiło się kilka komentarzy podkreślających, że takie inwestycje nie stanowią żadnego zagrożenia.
Pojechaliśmy na miejsce w którym postawiono maszt. Z tablicy informacyjnej znajdującej się obok niego wynika, że inwestorem jest P4 Sp. z.o.o. W tym tygodniu zapytaliśmy o szczegóły inwestycji realizowanej w Kutnie.
Jak nam przekazano jest ona w pełni zgodna z obowiązującymi przepisami, w tym będzie musiała spełnić szereg restrykcyjnych wymogów dotyczących bezpieczeństwa, których inwestor musi bezwzględnie dochować.
- To właśnie te powszechnie obowiązujące przepisy, niezależnie od lokalizacji stacji, w tym odległości np. od miejsc zabudowy, zapewniają bezpieczeństwo działania tego rodzaju infrastruktury jakimi są stacje bazowe. Stacja bazowa w Kutnie przy ul. Bocznej uzyskała wszystkie niezbędne pozwolenia dla realizacji tego rodzaju inwestycji, w tym w kwietniu br. ostateczną i prawomocną decyzję Starosty Kutnowskiego o pozwoleniu na budowę. Realizowana stacja to wieża rurowa Monobot o wysokości 43 metrów, na której będą zamontowane anteny wykorzystujące przydzielone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej częstotliwości z zakresu 800, 900, 1800, 2100 i 2600 MHz, a więc standardowo stosowane systemy radiowe, do których wykorzystywania jesteśmy uprawnieni na obszarze całego kraju – informuje nas Michał Ciach, Ekspert ds. Public Affairs P4 Sp. z.o.o.
Przewidywany termin uruchomienia stacji to grudzień br. po dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności z tym związanych. Jak podkreśla inwestor, w Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc nie jest to inwestycja, która w żaden sposób się wyróżnia.
- Stacja ta, tak jak każda inna, zgodnie z obowiązującymi przepisami, bezpośrednio przed jej komercyjnym uruchomieniem, będzie podlegała obowiązkowym pomiarom pola elektromagnetycznego (PEM) w miejscach dostępnych dla ludności realizowanym przez laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Raport z takich pomiarów pola elektromagnetycznego stanowi obowiązkowy element zgłoszenia stacji bazowej do organu ochrony środowiska i będzie także publicznie dostępny dla każdego w ogólnopolskiej bazie danych SI2PEM.gov.pl. Jedynie w przypadku spełnienia wszystkich obowiązujących norm możliwe jest jej uruchomienie. Co istotne, normy te muszą być bezwzględnie dotrzymane we wszystkich miejscach dostępnych dla ludności, co jest sprawdzane właśnie w ramach pomiarów realizowanych obowiązkowo dla każdej stacji bazowej przez laboratoria akredytowane, a także może być zawsze przedmiotem kontroli w ramach pomiarów prowadzonych przez uprawnione organy państwowe, o której to kontroli operator nie jest wcześniej informowany – dodaje Michał Ciach.
Raport z przeprowadzonych pomiarów PEM dla planowanej stacji bazowej będzie także publicznie dostępny dla każdego w ogólnopolskiej bazie danych SI2PEM.gov.pl.
P4 dodaje, że wyniki prowadzonych w Polsce pomiarów jednoznacznie wskazują na dotrzymywanie przez operatorów sieci ruchomych obowiązujących limitów PEM.
- Wg danych zawartych w SI2PEM.gov.pl (https://si2pem.gov.pl/stats/) średnia wartość PEM z pomiarów dla stacji bazowych wynosi poniżej 2 V/m przy obowiązujących normach wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia do 28-61 V/m, a więc jest znacząco poniżej bezpiecznych limitów wynikających z rozporządzenia Ministra Zdrowia. Warto również pamiętać, że wszystkie stacje bazowe telefonii komórkowej, w myśl obowiązujących przepisów (ustawa o gospodarce nieruchomościami), zaliczane są do tzw. inwestycji celu publicznego. Jest to szczególna kategoria inwestycji realizujących określoną funkcję społeczną, do których należą obok infrastruktury telekomunikacyjnej m.in. takie obiekty jak drogi publiczne, linii energetyczne, czy infrastruktura służąca zaopatrzeniu ludności w wodę – zauważa inwestor.
Jak dodaje w przypadku stacji bazowych ich cel publiczny wynika przede wszystkim z podstawowej funkcji jakie realizują, a więc zapewnienia łączności, w tym dostępu do tak podstawowych usług jak łączność głosowa, SMS/MMS, dostęp do internetu, możliwość realizacji połączeń na numery alarmowe czy lokalizacja w sytuacjach alarmowych.
- Każda funkcjonująca stacja bazowa zapewnia dostęp do tego rodzaju usług nawet kilku tysiącom unikalnych użytkowników dziennie, którzy znajdą się w jej zasięgu, podobnie będzie w przypadku uruchomienia realizowanej stacji w Kutnie – informuje P4 Sp. z.o.o.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.