reklama
reklama

Matura 2023: Kutnowscy maturzyści po egzaminie z języka polskiego. Jak im poszło? [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Matura 2023 wystartowała. Tegoroczni abiturienci pierwsze wyzwanie mają już za sobą. Dziś zweryfikowali swoją wiedzę i umiejętności z języka polskiego. To, jak wyglądał egzamin i co sprawiło młodzieży największy problem, sprawdziliśmy w kutnowskim "Dąbrowszczaku".
reklama

Matura 2023 z języka polskiego: jak wyglądał egzamin?

 

Do tegorocznej matury przystępuje około 272 400 abiturientów, w tym ok. 158 400 osób zdających egzamin w formule 2023, czyli uczniowie, którzy uczęszczali do czteroletniego liceum. 

Matura 2023 z języka polskiego różniła się od poprzednich egzaminów w kilku istotnych kwestiach. Czas na rozwiązanie zadań maturalnych wynosił nie 170, a 240 minut. Na uczniów czekały dwa arkusze egzaminacyjne: pierwszy zawierający test "historyczno-literacki" i "język polski w użyciu". Drugim zadaniem było napisanie wypracowania. W tym roku maturzyści mieli do wyboru jeden z poniższych tematów: 

Temat 1. Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

Temat 2. Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.

 

Jak poszło kutnowskim maturzystom?

 

Swoimi odczuciami i spostrzeżeniami na temat matury z języka polskiego podzielili się z nami abiturienci I LO im. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie, którzy zdawali egzamin w nowej formule. Jak powiedziała nam dyrektor placówki, Edyta Gustowska, do Matury 2023 podeszło 123 uczniów "Dąbrowszczaka". Pięćdziesięcioro z nich pisało egzamin na sali gimnastycznej, pozostali w salach lekcyjnych.

 Głosy w kwestii poziomu trudności poszczególnych arkuszy były podzielone. Część naszych rozmówców wskazywała, że największe wyzwanie stanowiły pytania wymagające obszernej wiedzy z poszczególnych lektur i epok literackich, dla innych bardziej wymagające było wypracowanie. Część podjęła się rozprawki na pierwszy z tematów, pozostali zdecydowali się na opis drugiego z zagadnień. W jednej kwestii mówili wspólnym głosem: 240 minut to wystarczająco dużo czasu, by dokładnie przemysleć swoje odpowiedzi i wprowadzić ewentualne poprawki.  

17 maja odbędzie się egzamin rozszerzony z języka polskiego. Maturzyści będą mieć 210 minut na stworzenie wypowiedzi argumentacyjnej lub dokonanie interpretacji porównawczej dwóch tekstów literackich.

Natomiast już jutro, o godz. 9:00 abiturienci zmierzą się z egzaminem z języka angielskiego. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama