reklama
reklama

Miasta bohaterami piosenek. TOP 10 utworów o Kutnie i Łodzi [WIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Bieniecki Piotr, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, Serecki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, Piotr Drabik, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons, FB Artur Andrus

Miasta bohaterami piosenek. TOP 10 utworów o Kutnie i Łodzi [WIDEO] - Zdjęcie główne

TOP 10 utworów o Kutnie i Łodzi | foto Bieniecki Piotr, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, Serecki, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons, Piotr Drabik, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons, FB Artur Andrus

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaMiejskie akcenty pojawiają się w muzyce już od dłuższego czasu, co nie zmienia faktu, że wie o nich niezbyt duża liczba osób. Z tego powodu postanowiliśmy przybliżyć Wam 10 utworów, które poruszają taką właśnie tematykę, skupiając się na dwóch miastach z naszego regionu – Kutnie i Łodzi.
reklama

Piosenki z Kutnem w tle

1. Polska - KULT

O tej piosence KULTU słyszał chyba każdy, a mieszkańcy całej Polski wiedzą bardzo dobrze, że według Kazika „w Kutnie na dworcu w nocy jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy”. Utwór powstał w 1987 roku, do 1989 wykonywany był jednak tylko na koncertach ze względu na wstrzymanie publikacji przez Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Piosenka uważana jest za jeden z największych przebojów zespołu oraz jedną z najbardziej rozpoznawalnych spośród utworów grupy.

reklama

2. O Kutno! – Grzegorz Turnau

Tutaj nazwa miasta pojawia się już w tytule i jak można się domyślić przewija się przez cały czas trwania utworu. Wokalista śpiewa o tym, jak Kutno wyprało go z uczuć, które jeszcze chwilę temu tak silnie odczuwał.

„O Kutno! O Kutno! Wyprałoś mnie z uczuć jak płótno O Kutno! Okrutne Kutenko! Odjęłoś mi miłość jak ręką”

3. Podróż poślubna do Kutna – Andrzej Rosiewicz

reklama

Tytuł piosenki wskazuje na pozytywne odczucia autora w stosunku do Kutna – w końcu kto jechałby w podróż poślubną do miejsca, które kojarzy mu się ze smutkiem? Tymczasem czeka nas niemiła niespodzianka, a słowa „Pomyśl – kiedy już będziemy w Kutnie, może będzie jeszcze smutniej” zdecydowanie nie napawają optymizmem. To oczywiście nie zmienia faktu, że utwór jest zdecydowanie warty uwagi, a my zachęcamy do posłuchania. 

4. Hymn kolejarzy wąskotorowych – Skaldowie

reklama

Jak Kutno, to oczywiści kolej. Nie inaczej jest też u Skaldów, którzy w „Hymnie kolejarzy wąskotorowych” wychwalają urok linii Łowicz – Kutno. Piosenka powstała w 1971 roku i jest częścią albumu „Ty”. 

„Ma urok expres linii łowicz kutno

Ma urok kolej syberyjska trans

Lecz nam panowie wcale nie jest smutno

Choć przy urokach tych nie mamy szans”

5. Diabeł i raj – Maryla Rodowicz

reklama

Maryla Rodowicz to ikona polskiej sceny muzycznej i chociaż wzmianka o Kutnie w jej utworze jest króciutka, to żal byłoby jej nie przytoczyć. „Diabeł i raj” to kolejna propozycja z lat 70. Czyżby Kutno przeżywało wtedy rozkwit zainteresowania swoją obecnością?

"Jeszcze rok, jeszcze dzień, jeszcze chwila

I zapełni się Paryż, i Kutno

Nowych dziewczyn urodą okrutną”

Piosenki z Łodzią w tle

6. Teledysk promujący film „Ziemia Obiecana”

Popularności nie da się odmówić teledyskowi promującemu film „Ziemia Obiecana” Andrzeja Wajdy, w którym Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i Wojciech Pszoniak spacerują po ulicach Łodzi lat 70. To absolutnie kultowa produkcja, a oprócz ujęć z ul. Piotrkowskiej i Placu Wolności zawiera też fragmenty samego filmu. Słowa do piosenki napisał Jonasz Kofta, a muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.

7. Łódzka – Artur Andrus

„Łódzka” to pewnego rodzaju wizja artysty na temat tego, jak wyglądałoby jego życie, gdyby urodził się w Łodzi przed stu laty. Pierwowzorem piosenki był utwór Jaromira Nohavicy o dokładnie takim samym znaczeniu. Artur Andrus przekształcił go jednak na łódzkie realia. 

„Gdybym się urodził w mieście Łodzi przed stu laty

Do ogródka Kowalskich nocą bym chodził zrywać kwiaty 

Moją ukochaną byłaby prześliczna Córka zawiadowcy stacji Łódź Fabryczna

Kochałbym ją i ściskał chyba lat trzysta”

8. Prząśniczka – Stanisław Moniuszko

„Prząśniczka" to pieśń skomponowana przez Stanisława Moniuszkę na głos i fortepian, do której słowa napisał Jan Czeczota. Od 1998 roku jest oficjalnym hejnałem Łodzi. Przedstawiona jest w niej historia pewnej niepokornej dziewczyny, która zaraz po wyjeździe narzeczonego znalazła pocieszenie w ramionach innego kawalera. 

W naszym rankingu przygotowaliśmy wersję utworu wykonaną przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod batutą Arnolda Rezlera. Śpiewa Wanda Jakubowska.

9. Łódź - N.O.T

Chyba nie da się znaleźć piosenki bardziej związanej z łódzkim planem miasta, niż właśnie „Łódź” w wykonaniu zespołu N.O.T. Zwrotki to tylko i wyłącznie nazwy łódzkich ulic, a sam refren składa się z czterech słów: „Wasze kamienice, nasze ulice”. Usłyszymy m.in. o Zachodniej, Limanowskiego, Kilińskiego, Tuwima czy Bałuckim Rynku. Zachęcamy do zapoznania się z tą eksperymentalną i nietuzinkową propozycją. 

10. Kochankowie z ulicy Kamiennej – Agnieszka Osiecka

Agnieszka Osiecka jest bardzo silnie związana z Łodzią, gdzie studiowała w latach 1957 – 1962. Tytułowa ulica Kamienna to dzisiaj Włókiennicza, gdzie w 2004 odkryto płaskorzeźbę poświęconą Osieckiej i jej piosence. To historia tajemniczych kochanków, a refren utworu wyryty jest na powierzchni rzeźby.

„Kochankowie z ulicy Kamiennej

pierścionków, kwiatów nie dają.

Kochankowie z ulicy Kamiennej

wcale Szekspira nie znają.

Kochankowie…”

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama