reklama
reklama

Miasto chce przyciągnąć gości z różnych części kraju. Duża dyskusja wokół Pałacu Saskiego w Kutnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Muzeum Regionalne w Kutnie wkrótce ma zmienić nazwę na Muzeum Pałac Saski w Kutnie. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały do wczoraj. W internecie zapanowała spora dyskusja na ten temat. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Kutnie podkreślają, że dzięki takim działaniom placówka m.in. wyróżni się na tle innych instytucji.
reklama

Muzeum Pałac Saski w Kutnie zamiast Muzeum Regionalnego?

Ratusz do konsultacji społecznych zaprosił wszystkich członków organizacji pozarządowych, którzy po zapoznaniu się ze stosownym projektem uchwały mogli wyrazić swoje opinie i uwagi na ten temat.

- Potrzeba zmiany nazwy Muzeum Regionalnego w Kutnie na: Muzeum Pałac Saski w Kutnie oraz nadania jej nowego statutu wynika z zakończonej inwestycji miejskiej "Rewaloryzacja zespołu Pałacu Saskiego w Kutnie". W nowej przestrzeni muzealnej będzie można zobaczyć wiele aspektów królewskiego życia Augusta III Sasa. Wiele z ekspozycji poświęconych będzie podróży władcy, ponieważ Pałac Saski w Kutnie był jednym z przystanków króla na trasie z Warszawy do Drezna – czytamy w uzasadnieniu wspomnianej uchwały.

Konsultacje społeczne trwały do wczoraj. Równocześnie na facebooku ruszyła dyskusja o zmianie nazwy Muzeum Regionalnego.

Swoją opinię na ten temat wyraził Marcin Ciesielski, założyciel facebookowego profilu Stop Dyskryminacji Kutna, który porusza lokalne tematy. M. Ciesielski zamieścił post po artykule, który pojawił się na jednym z kutnowskich portali. Chodziło o to, dlaczego Muzeum Pałac Saski nie może stać się filią Muzeum Regionalnego w Kutnie.

- Zmiana nazwy Muzeum Regionalnego na Muzeum Pałac Saski to bardzo dobre działanie marketingowe. Generyczne określenie "muzeum regionalne" niestety powszechnie kojarzy się z czymś nudnym, pospolitym, niewartym odwiedzenia.  Placówek o nazwach typu  "Muzeum Regionalne w..."  jest w Polsce wiele - tylko czy potrafimy wymienić jakieś konkretne przykłady i przypomnieć sobie ich cechy charakterystyczne? Kiedy potencjalny gość lub turysta przegląda informacje o jakimś mieście, szuka w nim interesujących miejsc i zauważy na liście muzeum regionalne, najczęściej uznaje, że nie ma w nim nic ciekawego do zobaczenia – napisał autor profilu Stop Dyskryminacji Kutna.

"Zmiana nazwy Muzeum Regionalnego w Kutnie to dobry kierunek"

Jak zauważa, nowa nazwa może przyczynić się do tego, że w świadomości ludzi Muzeum będzie kojarzyć się z czymś ciekawym i wartym odwiedzenia. Również materiały promocyjne i informacyjne będą mogły dotrzeć do większej liczby odbiorców i to nie tylko tych, którzy mieszkają w Kutnie lub w pobliżu miasta.

- Nie ma obaw, że zmiana nazwy ograniczy zakres działalności muzeum do czasów saskich. O tym decyduje nie nazwa, ale statut, który jest przedmiotem wspomnianej uchwały i w rzeczywistości rozszerza zakres gromadzonych zbiorów i pracy badawczej. Mam nadzieję, że kolejnym krokiem po otwarciu Pałacu Saskiego dla zwiedzających (które ma nastąpić we wrześniu) będą starania o wpisanie placówki do Państwowego Rejestru Muzeów – zakończył profil SDK.

Pod tym wpisem pojawiło się sporo komentarzy. Większość popiera zmianę nazwy Muzeum. Jedna z internautek napisała, że „Muzeum Pałac Saski” brzmi dumnie.

- Kierunek - jeśli chodzi o zmianę nazwy - chyba właściwy, by nie powiedzieć - jedynie słuszny. Brzmi dobrze. Mam jednak pewną wątpliwość, dotyczącą kwestii promocji, pozycjonowania kutnowskiego pałacu w Google i - ujmując rzecz szerzej - pozycjonowania w świadomości ludzi spoza Kutna. Ciekawy jestem, czy uda się skutecznie wypromować taką nazwę w Internecie i w ogóle w świadomości ludzi. Póki co, w tej przestrzeni dominującą pozycję zajmuje Pałac Saski w Warszawie. Innymi słowy, jeśli za kilka lat w jakiejś luźnej dyskusji padnie hasło "pałac saski", to czy pojawi się wówczas wśród rozmówców prośba o doprecyzowanie: "chodzi o pałac w Warszawie czy w Kutnie?" Jeśli tak będzie - będzie bardzo dobrze – dodawał kolejny internauta, pan Przemysław.

Muzeum Pałac Saski w Kutnie? Lokalni politycy komentują, UM odpowiada

Post komentują także lokalni działacze polityczni. Jak napisał Sebastian Walczak z Lewicy jeśli Kutno chce tworzyć markę, musi się ona czymś wyróżniać, a z nazwą „Muzeum Regionalne” nie ma to większych szans.

- Pałac Saski jest jeden. Zmiana nazwy jeżeli pójdą za tym działania marketingowe, organizacja imprez i ciekawych wystaw jest jak najbardziej na plus. I tak, trzeba będzie zainwestować, ale jeżeli chcemy żeby miasto się rozwijało to jest to konieczne – zauważa Sebastian Walczak.

Patryk Barański, przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, napisał z kolei, że we wszystkim zapewne chodzi o rozdawanie nowych, niepotrzebnych stanowisk.

- Kolejny podmiot, kolejny zapewne dyrektor nie ma to, jak doić kasę z mieszkańców tylko po to, żeby ktoś miał ciepłe posady w nowym podmiocie. Praca, pokora, umiar. Znów tworzą coś, co nie jest potrzebne, tylko żeby generować koszty, które w tym momencie są zbędne – napisał Patryk Barański.

Sprawę wyjaśnił Kamil Klimaszewski z Biura Prasowego Urzędu Miasta, który odpowiedział na zarzuty P. Barańskiego. Podkreślił, że chodzi tylko o zmianę nazwy, nie o tworzenie nowej instytucji.

- Trochę się mylisz, bo chodzi tylko zmianę nazwy istniejącego już muzeum. Zanim napiszesz komentarz zapoznaj się z tym, co autor wpisu miał na myśli. Żaden nowy podmiot nie zostanie utworzony. Muzeum zmieni nazwę, aby lepiej promować siebie i miasto, aby np. szukając Pałacu Saskiego w Warszawie, miłośnikom historii wyskoczyły również wyniki wyszukiwania właśnie z Kutnem i zaciekawiły ich, a także zainspirowały do odwiedzania Miasta Róż. Tylko tyle i aż tyle – zaznaczał Kamil Klimaszewski.

W galerii zdjęcia ze styczniowego przekazania kluczy do Pałacu Saskiego pracownikom Muzeum.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama