Losy tych ptaków wędrownych znamy dzięki programowi Bociany Czarne Online, prowadzonego przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Badacze śledzą i udostępniają informacje na temat wybranych bocianów czarnych. Jednym z nich jest młody bocian (o kodzie 0437) z Nadleśnictwa Kutno.. Jak czytamy na stronie livebirdspoland.pl, choć ptak ten rzadko zrzucał dane z trasy przelotu do Afryki, w styczniu 2023 nieoczekiwanie pokazał się w samym środku Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii.
- Od gniazda, licząc po trasie przelotu, dzieliło go wtedy 7825 km️. Nasz bocian przez kilkanaście dni przebywał na obszarach chronionych, na pograniczu Kenii i Tanzanii. Nie zapomniał zajrzeć do rezerwatu Masai Mara w Kenii, po czym wrócił do Ugandy - informuje prof. Piotr Zieliński z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
Park Narodowy Serengeti znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Park wraz z obszarami chronionymi Masai Mara i kraterem Ngorongoro tworzą najsłynniejszy trawiasty ekosystem świata, który co roku odwiedza około 200 tys. turystów z całego świata.
W najbliższych tygodniach powrotu bociana do powiatu kutnowskiego raczej nie ma się co spodziewać. Mamy bowiem do czynienia z młodym ptakiem, który nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej. Bociany czarne przylatują natomiast w nasze rejony w celu założenia rodziny. Po pierwszym zimowaniu w Afryce najpewniej spędzi okres letni w cieplejszych rejonach, prawdopodobnie na południu Europy. Jego powrotu w okolice Kutna można wyczekiwać więc kolejnej wiosny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.