Reklama

Reklama

Z Kutna do Afryki. "Nasz" bocian wylądował w słynnym Parku Serengeti!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/KCI

Z Kutna do Afryki. "Nasz" bocian wylądował w słynnym Parku Serengeti! - Zdjęcie główne

Bocian z Nadleśnictwa Kutno dotarł do Parku Serengeti | foto poglądowe/KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Opuścił gniazdo, wyruszył w podniebną podróż, przeleciał 8 tysięcy kilometrów i ma się świetnie! Bocian czarny spod Kutna dotarł aż do Parku Narodowego Serengeti - i na tym nie poprzestał. Jakie jeszcze tereny zwiedził nasz ciconia nigra? Czy wróci do nas na wiosnę?

Reklama

Losy tych ptaków wędrownych znamy dzięki programowi Bociany Czarne Online, prowadzonego przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi oraz Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Badacze śledzą i udostępniają informacje na temat wybranych bocianów czarnych. Jednym z nich jest młody bocian (o kodzie 0437) z Nadleśnictwa Kutno.. Jak czytamy na stronie livebirdspoland.pl, choć ptak ten rzadko zrzucał dane z trasy przelotu do Afryki, w styczniu 2023 nieoczekiwanie pokazał się w samym środku Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii.

  - Od gniazda, licząc po trasie przelotu, dzieliło go wtedy 7825 km️. Nasz bocian przez kilkanaście dni przebywał na obszarach chronionych, na pograniczu Kenii i Tanzanii. Nie zapomniał zajrzeć do rezerwatu Masai Mara w Kenii, po czym wrócił do Ugandy - informuje prof. Piotr Zieliński z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Park Narodowy Serengeti znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Park wraz z obszarami chronionymi Masai Mara i kraterem Ngorongoro tworzą najsłynniejszy trawiasty ekosystem świata, który co roku odwiedza około 200 tys. turystów z całego świata. 

W najbliższych tygodniach powrotu bociana do powiatu kutnowskiego raczej nie ma się co spodziewać. Mamy bowiem do czynienia z młodym ptakiem, który nie osiągnął jeszcze dojrzałości płciowej. Bociany czarne przylatują natomiast w nasze rejony w celu założenia rodziny. Po pierwszym zimowaniu w Afryce najpewniej spędzi okres letni w cieplejszych rejonach, prawdopodobnie na południu Europy. Jego powrotu w okolice Kutna można wyczekiwać więc kolejnej wiosny.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy