Reklama

Reklama

Miasto przekazało pieniądze szpitalowi. Prezes apeluje do wójtów i burmistrzów o branie przykładu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 7 cze 2022 14:13
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Władze Miasta Kutno i Dyrekcja Kutnowskiego Szpitala Samorządowego podpisały umowę na przekazanie dofinansowania dla lecznicy. Okazuje się, że Ratusz wyróżnia się na tle pozostałych gmin z powiatu kutnowskiego jeśli chodzi o finansowe wspieranie placówki.

Reklama

W dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej z okazji podpisania dokumentów wzięli udział Prezydent Kutna Zbigniew Burzyński, Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora i Prezes Kutnowskiego Szpitala Samorządowego Artur Gur.

Prezydent przypomniał, że Miasto od kilku lat wspiera finansowo szpital i zamierza robić to nadal. 

- Od 2016 roku przekazaliśmy około czterech milionów złotych – mówił prezydent Zbigniew Burzyński.

Dotychczas miasto dofinansowało realizację takich zadań inwestycyjnych placówki jak modernizacja drogi wewnętrznej do lądowiska dla śmigłowców, remont Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego, przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy modernizacja głównego wejścia. Zakupiono też laparoskop, 

Dzięki najnowszej dotacji otrzymanej od władz Kutna (200 tysięcy złotych) szpital będzie mógł zakupić sterylizator. Prezydent zaznaczał, że chociaż nie jest to sprzęt typowo medyczny, to jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania placówki medycznej.

- Mamy teoretycznie dwa sterylizatory. Po pierwsze są bardzo stare, psują się. Koszt naprawy za każdym razem idzie w dziesiątki tysięcy – mówił Artur Gur i dodał, że szpital pokryje połowę kosztu zakupu tego urządzenia.

Mariusz Sikora stwierdził, że to ważny dzień dla Kutna i szpitala. 

- Pomagamy, Rada Miasta jest przychylna, oczywiście w miarę możliwości. Zachęcam, żeby inne gminy dołączyły do tej pomocy, wtedy sprzętu na pewno będzie wiele, wiele więcej – mówił Mariusz Sikora.

Szpital ma służyć nie tylko mieszkańcom Kutna, ale też pozostałych gmin powiatu kutnowskiego, dlatego nawiązując do słów Przewodniczącego Rady Miasta zapytaliśmy, czy inne samorządy też wspierają finansowo placówkę.

- Powiem szczerze, że finansowo nie, natomiast nie ukrywam też, że po ostatnim finansowym rozdaniu rządowych pieniędzy do miast, powiatów i do wszelkich organizacji chcieliśmy i chcemy zwrócić się z prośbą do włodarzy, żeby jakoś szpital wspomogli – odpowiadał Artur Gur.

Prezydent Zbigniew Burzyński dodawał, że może to być problematyczne, ponieważ pieniądze pochodzące z Polskiego Ładu są kierowane typowo na inwestycje i nie można ich przeznaczać na inne cele, takie jak np. wynagrodzenia.  

Mówił także o trudnościach samorządów z podatkiem PIT. Miasto Kutno szacowało, że na ten moment powinno mieć z PIT-u 60 milionów złotych, tymczasem od rządu otrzymało 46 milionów. Dodawał, że to środki właśnie przeznaczane na płace, wydatki bieżące i właśnie takie rzeczy, jak dotacje np. dla szpitali. 

- Niektóre rzeczy się trochę rozjeżdżają. Dostaje się pieniądze na inwestycje, potem w przetargach okazuje się, że są one dużo droższe. Mogą być przypadki – to będzie nagminne w Polsce w mniejszych gminach – że po przetargach nie będzie środków na dołożenie – podkreślał prezydent.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy