Reklama

Reklama

Mieszkańcy gminy Żychlin dostaną nietypowe urządzenia. W czym ma pomóc ta technologia?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (archiwum)

Mieszkańcy gminy Żychlin dostaną nietypowe urządzenia. W czym ma pomóc ta technologia? - Zdjęcie główne

Potrzebujący i samotni seniorzy z gminy Żychlin otrzymają specjalne urządzenia monitorujące ich stan zdrowia | foto poglądowe (archiwum)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na ciekawe rozwiązanie zdecydowały się władze gminy Żychlin. Samotnie i potrzebujące osoby otrzymają specjalne urządzenia monitorujące ich stan zdrowia. W nagłych przypadkach kluczowy jest czas, a dzięki tej inicjatywie pomoc będzie mogła nadejść w porę.

Reklama

Opaski bezpieczeństwa dla seniorów z gminy Żychlin

W trakcie niedawnej sesji radni z gminy Żychlin pochylali się nad uchwałą w sprawie przyjęcia Programu Osłonowego Gminy Żychlin „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023. Okazuje się, że mówimy o ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniu.

- Nasza gmina od zawsze podejmuje pewne działania, które są związane z opieką nad osobami potrzebującymi. Między innymi przed kilkoma laty przejęliśmy obowiązki od PCK prowadzącego opiekę domową. Teraz tak naprawdę to gmina zatrudnia pracownice, panie opiekunki, które spotykają się z seniorami. Są to różne formy wsparcia, czyli korzystamy ze wszystkich dostępnych nam środków też finansowych, które budżet państwa stara się zapewniać – mówił burmistrz Grzegorz Ambroziak.

Teraz pojawiło się kolejne narzędzie, które można wykorzystać w opiece senioralnej. Jak mówił burmistrz chodzi o pilotażowy program opasek monitorujących zdrowie i funkcje życiowe, które trafiłby do osób najbardziej potrzebujących w wieku powyżej 65 roku, które mają problemy zdrowotne.

- Jeżeli zadzieje się coś, co spowoduje, że zdrowie i życie osoby samotnej, starszej będzie zagrożone, to ta osoba samodzielnie może starać się wezwać pogotowie przez tę opaskę. Opaska będzie automatycznie łączyć się z dyspozytorem – opisywał burmistrz.

Opaski dla seniorów z gm. Żychlin: radni jednomyślni

Gmina chciałaby rozpocząć ten program w tym roku. W pierwszej kolejności opaski mają trafić do 20 samotnych seniorów. 

- Jeżeli będzie to miało pozytywne efekty, uratuje komuś życie lub zdrowie, to będziemy starali się rozszerzać tę działalność – zapewniał G. Ambroziak.

Radni jednomyślnie 15 głosami „za” podjęli uchwałę, dzięki której opaski będą mogły trafić do seniorów.

W uchwale czytamy, że program będzie współfinansowany ze środków przyznanych w ramach Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023. 

- „Opieka na odległość” będzie usługą realizowaną za pomocą opaski bezpieczeństwa na nadgarstek dającej możliwość całodobowego monitorowania stanu zdrowia seniora oraz wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Dzięki opasce senior będzie ciągle pod kontrolą operatora pomocy w centrum alarmowym, który będzie mógł podjąć natychmiastową reakcję. Przyczyni się to też do podniesienia komfortu życia i zwiększenia bezpieczeństwa – czytamy w uchwale.

Opaska bezpieczeństwa wyposażona jest w co najmniej trzy z następujących funkcji: przycisk bezpieczeństwa-sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy