Reklama

Reklama

Mieszkańcy naszego regionu leczą powikłania po COViD-19. NFZ podjął ważną decyzję

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/PAP

Mieszkańcy naszego regionu leczą powikłania po COViD-19. NFZ podjął ważną decyzję - Zdjęcie główne

Rehabilitacja po COViD-19 odbywa się także w kutnowskim szpitalu | foto poglądowe/PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Łódzkiem powikłania po COViD-19 chorzy leczą w ponad 80 placówkach ambulatoryjnych, kilkunastu domowych, w 4 szpitalach i w sanatorium w Uniejowie. Rehabilitacje pocovidowe odbywają się także w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym. Do tej pory z tej formy leczenia powikłań po przejściu COViD-19 w naszym regionie skorzystało 576 chorych. Istotną decyzję w tej sprawie podjął Narodowy Fundusz Zdrowia, wydłużając czas na rozpoczęcie rehabilitacji.

Reklama

Powikłania po COViD-19 - czas na rehabilitację wydłużony

 

Według specjalistów jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. W odzyskaniu dawnej kondycji pomaga kompleksowy program rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COViD-19. Program przygotował Narodowy Fundusz Zdrowia na polecenie ministra zdrowia.

Do tej pory rehabilitacji po COVID-19 mogli skorzystać pacjenci do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Od 19 października 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ, które wydłuża ten okres o kolejne 6 miesięcy. W efekcie pacjenci rozpoczną program rehabilitacji pocovidowej nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia z powodu COVID-19.

 

Gdzie i jak podjąć rehabilitację w Kutnie?

 

W czerwcu program rehabilitacji pocovidowej Kutnowski Szpital Samorządowy. Zainteresowane osoby, które pokonały chorobę, mogą skorzystać z profesjonalnej rehabilitacji w celu pełnego powrotu do zdrowia.

Zajęcia rehabilitacji prowadzi Ewa Rutkowska - magister fizjoterapii z wieloletnim doświadczeniem pracy w zakresie rehabilitacji, ortopedii, neurologii, pulmonologii i pracy z dziećmi.

Osoby zainteresowane mogą się skontaktować z Poradnią Rehabilitacji Kutnowskiego Szpitala Samorządowego pod numerem tel. +48 24 388 04 85.

 

Zmian jest więcej

 

Zgodnie z nowym zarządzeniem Prezesa NFZ, rehabilitację po COVID-19 będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej. To nowy typ realizatora tego świadczenia.

Znowelizowane przepisy doprecyzowują również termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako: datę zakończenia izolacji domowej, datę wypisu ze szpitala lub datę wypisu z izolatorium.

Kolejna zmiana dotyczy wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym). Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni.

Nowe przepisy mają zastosowanie do rozliczania świadczeń rehabilitacji po COVID-19 od 15 października 2021 r.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy