Reklama

Reklama

Mieszkańcy posprzątali zabytkowy cmentarz. Pochowano tam kilka tysięcy Żydów [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 28 kwi 2022 10:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ramach projektu pn. „Śladami żychlińskich Żydów” mieszkańcy Żychlina posprzątali znajdujący się tam cmentarz żydowski. Organizatorami przedsięwzięcia było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z Towarzystwem Miłośników Historii Żychlina. Wiadomo, że to jeszcze nie koniec tej akcji – kolejne porządki zaplanowano na maj i czerwiec.

Reklama

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wspólnie z Towarzystwem Miłośników Historii Żychlina realizują projekt pn. „Śladami żychlińskich Żydów” dofinansowany przez Fundację Forum Dialogu. Projekt zakończy się 30 czerwca, a pierwsza akcja, jaką zaplanowano w jego ramach to sprzątanie cmentarza żydowskiego przy ul. Łukasińskiego w Żychlinie. Jak informują organizatorzy, pochowano tam kilka tysięcy żydowskich mieszkańców miasta. 

Podczas okupacji na terenie cmentarza hitlerowcy rozstrzelali prawie 200 żychlińskich Żydów. Zostali oni zamordowani w czasie likwidacji getta. Niemcy zniszczyli cmentarz, wykorzystując nagrobki do prac budowlanych, m.in. do budowy chlewni na pobliskiej posesji. 

Po wyzwoleniu opuszczony cmentarz niszczał. W ostatnich latach z zachowanych fragmentów macew wzniesiono kilka pomników-lapidariów. Oznaczono także masową mogiłę ofiar Holocaustu. Dzięki inicjatywie mieszkańców Żychlina teren nekropolii został ogrodzony. Wejście na cmentarz jest możliwe przez niezamkniętą bramę.

Na cmentarzu zwraca uwagę niewielki, pobielony nagrobek. Umieszczony na nim hebrajski napis głosi: “Macewa ta znajduje się w miejscu ohelu pana Szmuela Abba z Żychlina, syna pana Zeliga, wnuka świętego pana Fiszela ze Strykowa, zmarłego w dniu 26 elul (5)639 roku”. 

Anna Wrzesińska, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, przed wejściem na cmentarz zapoznała mieszkańców z wytycznymi Komisji Rabinicznej na temat prowadzenia wszelkich prac na cmentarzach żydowskich. Wszyscy pracowali bardzo uważnie, w rękawicach ochronnych.

- Dzięki pomocy władz miasta i Urzędu  Gminy w Żychlinie mogliśmy wejść na teren cmentarza. Cmentarz bowiem był tak zarośnięty kolczastymi krzewami, że nie byłoby szans na uprzątnięcie śmieci, gdyby krzewy nie zostały wycięte. Dziękujemy! – mówią przedstawiciele TPZK. 

Info: TPZK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)